Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Avd för medicinsk kemi och cellbiologi

Del av Institutionen för biomedicin vid Sahlgrenska akademin

Avd för medicinsk kemi och cellbiologi
Box 440
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 1 G
Besöksadress: Medicinaregatan 9 A-B, 405 30 Göteborg

Fax: 031416108

Proprefekt: Magnus Braide

Senaste publikationer

Histo-Blood Group Antigen Presentation Is Critical for Binding of Norovirus VLP to Glycosphingolipids in Model Membranes
Waqas Nasir, M. Frank, A. Kunze, M. Bally, F. Parra et al.
Acs Chemical Biology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Depletion of ATP and glucose in advanced human atherosclerotic plaques
Matias Ekstrand, Emma Widell, Anna Hammar, Levent Akyürek, Martin Johansson et al.
PLoS One, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A multi-systemic mitochondrial disorder due to a dominant p.Y955H disease variant in DNA polymerase gamma
Triinu Siibak, P. Clemente, A. Bratic, H. Bruhn, T. E. S. Kauppila et al.
Human Molecular Genetics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Recurrent promoter mutations in melanoma are defined by an extended context-specific mutational signature
Nils J Fredriksson, Kerryn Elliott, Stefan Filges, Jimmy Van den Eynden, Anders Ståhlberg et al.
Plos Genetics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Next Generation O-Linked Glycomics
Niclas G. Karlsson, Chunsheng Jin, Miguel A. Rojas-Macias, Barbara Adamczyk
Trends in glycoscience and glycotechnology, Forskningsöversiktsartikel 2017
Forskningsöversiktsartikel

The Zic family homologue Odd-paired regulates Alk expression in Drosophila.
Patricia Mendoza-García, Fredrik Hugosson, Mahsa Fallah, Michael L Higgins, Yasuno Iwasaki et al.
PLoS genetics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Patient-tailored analysis of minimal residual disease in acute myeloid leukemia using next generation sequencing.
Erik Malmberg, Sara Ståhlman, Anna Rehammar, Tore Samuelsson, Sofie J. Alm et al.
European journal of haematology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Molecular synergy in biolubrication: The role of cartilage oligomeric matrix protein (COMP) in surface-structuring of lubricin
A. Raj, M. Wang, C. Liu, Liaquat Ali, Niklas G Karlsson et al.
Journal of Colloid and Interface Science, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

OligoG CF-5/20 normalizes cystic fibrosis mucus by chelating calcium.
Anna Ermund, Christian V Recktenwald, Gudmund Skjåk-Braek, Lauren N Meiss, Edvar Onsøyen et al.
Clinical and experimental pharmacology & physiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Namn Titel Telefon E-post
Adamczyk, Barbara Eu-doktorand barbara.adamczyk@gu.se
Ahlman, Karin Forskningslaborant 031-786 3861 karin.ahlman@medkem.gu.se
Akyürek, Levent Professor 031-786 3456 levent.akyurek@gu.se
Al-Behadili, Ali Doktorand Ali.Al-Behadili@neuro.gu.se
Alaeimahabadi, Babak Doktorand 031-786 3620 babak.alaeimahabadi@gu.se
Angeletti Sarhad, Aishe Forskare aishe.angeletti.sarhad@gu.se
Arike, Liisa Forskare liisa.arike@gu.se
Ashouri, Arghavan Doktorand arghavan.ashouri@gu.se
Baeckström, Dan Forskare 031-786 3407 dan.baeckstrom@medkem.gu.se
Bandaru, Sashidhar Doktorand 031-786 3445 sashidar.bandaru@medkem.gu.se
Basu, Swaraj Postdoktor swaraj.basu@gu.se
Berglund, Anna-Karin Forskare akberglund@gu.se
Bergström, Joakim Forskare joakim.bergstrom@medkem.gu.se
Berthold, Claes-Henric Professor emeritus claes-henric.berthold@anatcell.gu.se
Birchenough, George Forskarassistent george.birchenough@gu.se
Boström, Martin Doktorand martin.bostrom@gu.se
Braide, Magnus Professor, Avd-/​sektionschef, inst magnus.braide@anatcell.gu.se
Carlsson, Therese Forskningslaborant 031-786 3326 therese.carlsson@anatcell.gu.se
Cayli, Direnis Eu-doktorand direnis.cayli@gu.se
Cervantes, Diana Lizeth Postdoktor diana.cervantes@gu.se
Clausen, Anders Ranegaard Forskarassistent 031-786 5079 anders.clausen@gu.se
Dahlström, Annica Professor emerita annica.dahlstrom@anatcell.gu.se
Diaz, Hector Postdoktor hector.diaz@gu.se
Ehrencrona, Erik Doktorand erik.ehrencrona@medkem.gu.se
Elias, Per Professor 031-786 3486 per.elias@medkem.gu.se
Elliott, Kerryn Postdoktor kerryn.elliott@gu.se
Enerbäck, Sven Professor 031-786 3334 sven.enerback@medgen.gu.se
Erhardsson, Mattias Amanuens mattias.erhardsson@gu.se
Ericson, Lars Professor emeritus 0734-338904 lars.e.ericson@anatcell.gu.se
Ermund, Anna Forskare 031-786 3861 anna.ermund@medkem.gu.se
Falkenberg, Maria Professor 031-786 3444 maria.falkenberg@medkem.gu.se
Guan, Jikui Forskarassistent jikui.guan@gu.se
Gustafsson, Claes Professor 031-786 3826 claes.gustafsson@medkem.gu.se
Gustafsson, Dan Emil Forskare bitr dan.emil.gustafsson@gu.se
Gustafsson, Jenny Forskare 031-786 3487 jenny.gustafsson@gu.se
Hallberg, Bengt Professor 031-786 3815 bengt.hallberg@gu.se
Hamberger, Anders Professor emeritus anders.hamberger@anatcell.gu.se
Hansson, Gunnar C. Professor 031-786 3488 gunnar.hansson@medkem.gu.se
Heglind, Mikael Forskare 031-786 3167 mikael.heglind@medgen.gu.se
Hoberg, Emily Biomedicinsk analytiker 031-786 6702 emily.hoberg@gu.se
Hofenskjöld, Koviljka Ekonomibiträde koviljka.vladisarljevic@gu.se
Huang, Shan Postdoktor shan.huang@gu.se
Jenninger, Louise Biomedicinsk analytiker louise.jenninger@gu.se
Jennische, Eva Forskare 031-786 3374 eva.jennische@anatcell.gu.se
Johansson, Ellen Doktorand ellen.johansson@gu.se
Johansson, Linda Forskare linda.johansson.4@gu.se
Johansson, Malin Universitetslektor 031-786 3487 malin.johansson@medkem.gu.se
Juvvuna, Prasanna Kumar Postdoktor prasanna.juvvuna@gu.se
Kalm, Josephine Biomedicinsk analytiker 031-786 4975 josephine.kalm@gu.se
Kanduri, Chandrasekhar Professor 031-786 6928 kanduri.chandrasekhar@gu.se
Karlsson, Joakim Doktorand joakim.karlsson@gu.se
Karlsson, Karl-Anders Professor emeritus 031-786 3490 karl-anders.karlsson@medkem.gu.se
Karlsson, Niclas Forskare 031-786 6528 niclas.karlsson@medkem.gu.se
Kreisel, Katrin Doktorand katrin.kreisel@gu.se
Larsson, Lina Amanuens lina.larsson.2@gu.se
Larsson Lekholm, Erik Universitetslektor 031-786 6942 erik.larsson@gu.se
Le Gal Beneroso, Kristell Doktorand kristell.le.gal.beneroso@gu.se
Liang, Shawn Doktorand/​projektassistent 031-786 3140 shawn.liang@medkem.gu.se
Lidell, Martin Forskare 031-786 3137 martin.lidell@medgen.gu.se
Lindahl, Per Professor per.lindahl@wlab.gu.se
Lindberg, Markus Doktorand markus.lindberg@gu.se
Lindén, Sara Professor 031-786 3057 sara.linden@biomedicine.gu.se
Longard, Marianne Forskare bitr 031-786 3492 marianne.longard@medkem.gu.se
Ma, Haixia Forskare haixia.ma@medgen.gu.se
Macao, Bertil Forskare, Biokemi. Molekylärbiologi. Proteinkemi 031-786 3461 bertil.macao@medkem.gu.se
Mccourt, Andrew Postdoktor andrew.mccourt@gu.se
Mehmedovic, Majda Doktorand majda.mehmedovic@gu.se
Miller-Podraza, Halina Forskare 031-786 3154 halina.miller-podraza@medkem.gu.se
Mishra, Kankadeb Doktorand/​projektassistent 031-786 6928 kankadeb.mishra@gu.se
Mohamad Moustafa Mah, Ali Eu-doktorand mohamad.ali@gu.se
Mondal, Tanmoy Forskarassistent tanmoy.mondal@medkem.gu.se
Mori Axelsson, Hisae Forskningsbiträde hisae.mori.axelsson@gu.se
Morud Lekholm, Julia Postdoktor 031-786 3919 julia.morud@gu.se
Morud Lekholm, Julia Postdoktor julia.morud@gu.se
Muylaert, Isabella Forskare 031-786 3469 isabella.muylaert@medkem.gu.se
Nicholls, Thomas Forskare thomas.nicholls@gu.se
Nilsson, Daniel Forskare bitr 031-786 3195 daniel.nilsson@medgen.gu.se
Nilsson, Mikael Professor 031-786 3324 mikael.nilsson@anatcell.gu.se
Nygren, Håkan Professor 031-786 3385 hakan.nygren@anatcell.gu.se
Nyström, Elisabeth Doktorand elisabeth.nystrom@gu.se
Olmarker, Kjell Professor 0708-600404 kjell.olmarker@gu.se
Olsson, Monica Forskare bitr 031-786 3471 monica.olsson@medkem.gu.se
Padra, Janos Tamas Forskare 031-786 3058 janos.tamas.padra@gu.se
Padra, Medea Doktorand medea.padra@gu.se
Palmer, Ruth Professor 031-786 3906 ruth.palmer@gu.se
Patel, Piyush Doktorand piyush.patel@gu.se
Pelaseyed, Thaher Postdoktor 031-786 3046 thaher.pelaseyed@medkem.gu.se
Persson, Jenny Doktorand jenny.persson@medkem.gu.se
Peter, Bradley Postdoktor peter.bradley@gu.se
Petersson, Gunilla Laboratorieassistent 031-786 3432 gunilla.petersson@medgen.gu.se
Pfeifer, Katrin Postdoktor kathrin.pfeifer@gu.se
Posse, Viktor Doktorand/​projektassistent viktor.posse@gu.se
Quintana Hayashi, Macarena Forskare macarena.quintana.hayashi@gu.se
Reinsbach, Susanne Postdoktor susanne.reinsbach@gu.se
Rodriguez-Pineiro, Ana Maria Forskare ana.rodriguez@gu.se
Rojas Macias, Miguel Angel Forskare miguel.rojas@gu.se
Samuelsson, Tore Professor, Biokemi, Molekylärbiologi. Bioinformatik. Web-programmering 031-786 3468 tore.samuelsson@medkem.gu.se
Sandberg, Mats Professor 031-786 3395 mats.sandberg@anatcell.gu.se
Schneider, Hannah Postdoktor hannah.schneider@gu.se
Schober, Marcus Amanuens marcus.schober@gu.se
Schoultz, Elin Teresia Doktorand elin.schoultz@gu.se
Sharba, Sinan Doktorand sinan.sharba@gu.se
Shi, Yonghong Forskare yonghong.shi@gu.se
Singh, Meenakshi Doktorand meenakshi.singh@gu.se
Sjöberg, Bo Professor emeritus 031-786 3458 bo.sjoberg@medkem.gu.se
Sjöberg Jabbar, Karolina Doktorand karolina.sjoberg@medkem.gu.se
Skansebo, Elin Doktorand elin.skansebo@medkem.gu.se
Staffas, Anna Forskare anna.staffas@clinchem.gu.se
Statello, Luisa Postdoktor luisa.statello@rheuma.gu.se
Stenbäck, Helen Amanuens helen.stenback@gu.se
Su, Yan Postdoktor yan.su@gu.se
Subhash, Santhilal Doktorand santhilal.subhash@gu.se
Sukonina, Valentina Forskare 031-786 3159 valentina.sukonina@medgen.gu.se
Suresh Akhade, Vijay Postdoktor vijay.akhade@gu.se
Svensson, Frida Laboratorieassistent 031-786 3861 frida.svensson@medkem.gu.se
Szilagyi, Zsolt Forskare 031-786 3470 zsolt.szilagyi@medkem.gu.se
Szydzik, Joanna Eu-doktorand joanna.szydzik@gu.se
Teneberg, Susann Professor, Glykobiologi 031-786 3492 susann.teneberg@medkem.gu.se
Tetteh Siaw, Joachim Doktorand joachim.siaw@gu.se
Thankaswamy Kosalai, Subazini Postdoktor subazini@gu.se
Thompson, Liam Forskare 031-786 3783 liam.thompson@gu.se
Trillo Muyo, Sergio Postdoktor sergio.muyo@medkem.gu.se
Uhler, Jennifer (jay) Forskare 031-786 3277 jennifer.uhler@medkem.gu.se
Umapathy, Ganesh Doktorand ganesh.umapathy@gu.se
Uv, Anne Forskare 031-786 3606 anne.uv@medkem.gu.se
Venkatakrishnan, Vignesh Postdoktor vignesh.venkatakrishnan@gu.se
Veppil Muralidharan, Somsundar Forskare somsundar.veppil.muralidharan@gu.se
Veppil Muralidharan, Somsundar Forskarstuderande somsundar.veppil.muralidharan@gu.se
Vidal-Quadras, Maria Teresa Forskare maite.vidal.quadras@gu.se
Wasi Alam, Muhammad Doktorand alam.wasi@gu.se
Wernig-Zorc, Sara Doktorand sara.wernig-zorc@gu.se
Wolfstetter, Georg Forskare georg.wolfstetter@gu.se
Wramstedt, Anna Doktorand anna.wramstedt@gu.se
Xie, Xie Postdoktor xie.xie@gu.se
Zalem, Dani Doktorand dani.zalem@gu.se
Zhu, Xuefeng Forskare 031-786 3276 xuefeng.zhu@gu.se

Visar 1 - 10 av 884

2017

Histo-Blood Group Antigen Presentation Is Critical for Binding of Norovirus VLP to Glycosphingolipids in Model Membranes
Waqas Nasir, M. Frank, A. Kunze, M. Bally, F. Parra et al.
Acs Chemical Biology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Depletion of ATP and glucose in advanced human atherosclerotic plaques
Matias Ekstrand, Emma Widell, Anna Hammar, Levent Akyürek, Martin Johansson et al.
PLoS One, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A multi-systemic mitochondrial disorder due to a dominant p.Y955H disease variant in DNA polymerase gamma
Triinu Siibak, P. Clemente, A. Bratic, H. Bruhn, T. E. S. Kauppila et al.
Human Molecular Genetics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Recurrent promoter mutations in melanoma are defined by an extended context-specific mutational signature
Nils J Fredriksson, Kerryn Elliott, Stefan Filges, Jimmy Van den Eynden, Anders Ståhlberg et al.
Plos Genetics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Next Generation O-Linked Glycomics
Niclas G. Karlsson, Chunsheng Jin, Miguel A. Rojas-Macias, Barbara Adamczyk
Trends in glycoscience and glycotechnology, Forskningsöversiktsartikel 2017
Forskningsöversiktsartikel

The Zic family homologue Odd-paired regulates Alk expression in Drosophila.
Patricia Mendoza-García, Fredrik Hugosson, Mahsa Fallah, Michael L Higgins, Yasuno Iwasaki et al.
PLoS genetics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Patient-tailored analysis of minimal residual disease in acute myeloid leukemia using next generation sequencing.
Erik Malmberg, Sara Ståhlman, Anna Rehammar, Tore Samuelsson, Sofie J. Alm et al.
European journal of haematology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Molecular synergy in biolubrication: The role of cartilage oligomeric matrix protein (COMP) in surface-structuring of lubricin
A. Raj, M. Wang, C. Liu, Liaquat Ali, Niklas G Karlsson et al.
Journal of Colloid and Interface Science, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

OligoG CF-5/20 normalizes cystic fibrosis mucus by chelating calcium.
Anna Ermund, Christian V Recktenwald, Gudmund Skjåk-Braek, Lauren N Meiss, Edvar Onsøyen et al.
Clinical and experimental pharmacology & physiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 884

Sidansvarig: Chatrine Butler|Sidan uppdaterades: 2015-11-03
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?