Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Avd för medicinsk kemi och cellbiologi

Del av Institutionen för biomedicin vid Sahlgrenska akademin

Avd för medicinsk kemi och cellbiologi
Box 440
40530 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 1 g
Besöksadress: Medicinaregatan 9 a-b, 40530 Göteborg

Fax: 031-41 61 08

Proprefekt: Magnus Braide

Senaste publikationer

Molecular synergy in biolubrication: The role of cartilage oligomeric matrix protein (COMP) in surface-structuring of lubricin
A. Raj, M. Wang, C. Liu, Liaquat Ali, Niklas G Karlsson et al.
Journal of Colloid and Interface Science, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Core 1- and 3-derived O-glycans collectively maintain the colonic mucus barrier and protect against spontaneous colitis in mice.
K Bergstrom, J Fu, Malin E V Johansson, X Liu, N Gao et al.
Mucosal immunology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Human Mitochondrial Transcription Factor B2 Is Required for Promoter Melting during Initiation of Transcription
Viktor Posse, Claes M Gustafsson
Journal of Biological Chemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Patient-tailored analysis of minimal residual disease in acute myeloid leukemia using next generation sequencing.
Erik Malmberg, Sara Ståhlman, Anna Rehammar, Tore Samuelsson, Sofie J. Alm et al.
European journal of haematology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Helicobacter pylori Adapts to Chronic Infection and Gastric Disease via pH-Responsive BabA-Mediated Adherence
J. A. Bugaytsova, O. Bjornham, Y. A. Chernov, P. Gideonsson, S. Henriksson et al.
Cell Host & Microbe, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Carbonic anhydrase-related protein CA10 is an evolutionarily conserved pan-neurexin ligand
F. H. Sterky, J. H. Trotter, S. J. Lee, Christian V Recktenwald, X. Du et al.
Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Characterisation of lubricin in synovial fluid from horses with osteoarthritis.
Emilia Svala, C Jin, Ulrika Rüetschi, S Ekman, Anders Lindahl et al.
Equine veterinary journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Namn Titel Telefon E-post
Adamczyk, Barbara Eu-doktorand barbara.adamczyk@gu.se
Ahlman, Karin Forskningslaborant 031-786 3861 karin.ahlman@medkem.gu.se
Akyürek, Levent Professor 031-786 3456 levent.akyurek@gu.se
Al-Behadili, Ali Doktorand ali.al-behadili@gu.se
Alaeimahabadi, Babak Doktorand 031-786 3620 babak.alaeimahabadi@gu.se
Angeletti Sarhad, Aishe Forskare aishe.angeletti.sarhad@gu.se
Arike, Liisa Forskare liisa.arike@gu.se
Ashouri, Arghavan Doktorand arghavan.ashouri@gu.se
Baeckström, Dan Forskare 031-786 3407 dan.baeckstrom@medkem.gu.se
Bandaru, Sashidhar Doktorand 031-786 3445 sashidar.bandaru@medkem.gu.se
Barone, Angela Forskare 031-786 3492 angela.barone@gu.se
Basu, Swaraj Postdoktor swaraj.basu@gu.se
Berglund, Anna-Karin Forskare akberglund@gu.se
Bergström, Joakim Forskare joakim.bergstrom@medkem.gu.se
Berthold, Claes-Henric Professor emeritus claes-henric.berthold@anatcell.gu.se
Birchenough, George Forskarassistent george.birchenough@gu.se
Boström, Martin Doktorand martin.bostrom@gu.se
Braide, Magnus Professor, Avd-/​sektionschef, inst magnus.braide@anatcell.gu.se
Carlsson, Therese Forskningslaborant 031-786 3326 therese.carlsson@anatcell.gu.se
Cervantes Madrid, Diana Lizeth Postdoktor diana.cervantes@gu.se
Clausen, Anders Ranegaard Forskarassistent 031-786 5079 anders.clausen@gu.se
Dahlström, Annica Professor emerita annica.dahlstrom@anatcell.gu.se
Ehrencrona, Erik Doktorand erik.ehrencrona@medkem.gu.se
Elias, Per Professor 031-786 3486 per.elias@medkem.gu.se
Elliott, Kerryn Postdoktor kerryn.elliott@gu.se
Enerbäck, Sven Professor sven.enerback@medgen.gu.se
Erhardsson, Mattias Amanuens mattias.erhardsson@gu.se
Ericson, Lars Professor emeritus 0734-338904 lars.e.ericson@anatcell.gu.se
Eriksson, Janna Amanuens janna.eriksson@gu.se
Ermund, Anna Forskare 031-786 3861 anna.ermund@medkem.gu.se
Falkenberg, Maria Professor 031-786 3444 maria.falkenberg@medkem.gu.se
Guan, Jikui Forskarassistent jikui.guan@gu.se
Gustafsson, Claes Professor, Biträdande prefekt vid institutionen för biomedicin 031-786 3826 claes.gustafsson@medkem.gu.se
Gustafsson, Dan Emil Forskare bitr dan.emil.gustafsson@gu.se
Gustafsson, Jenny Forskare 031-786 3487 jenny.gustafsson@gu.se
Hallberg, Bengt Professor 031-786 3815 bengt.hallberg@gu.se
Hamberger, Anders Professor emeritus anders.hamberger@anatcell.gu.se
Hansson, Gunnar C. Professor 031-786 3488 gunnar.hansson@medkem.gu.se
Heglind, Mikael Forskare 031-786 3167 mikael.heglind@medgen.gu.se
Hoberg, Emily Biomedicinsk analytiker 031-786 6702 emily.hoberg@gu.se
Hofenskjöld, Koviljka Ekonomibiträde koviljka.vladisarljevic@gu.se
Huang, Shan Postdoktor shan.huang@gu.se
Jenninger, Louise Biomedicinsk analytiker louise.jenninger@gu.se
Jennische, Eva Forskare 031-786 3374 eva.jennische@anatcell.gu.se
Johansson, Ellen Doktorand ellen.johansson@gu.se
Johansson, Linda Forskare linda.johansson.4@gu.se
Johansson, Malin Universitetslektor 031-786 3487 malin.johansson@medkem.gu.se
Juvvuna, Prasanna Kumar Postdoktor prasanna.juvvuna@gu.se
Kalm, Josephine Biomedicinsk analytiker josephine.kalm@gu.se
Kanduri, Chandrasekhar Professor 031-786 6928 kanduri.chandrasekhar@gu.se
Karlsson, Joakim Doktorand joakim.karlsson@gu.se
Karlsson, Karl-Anders Professor emeritus 031-786 3490 karl-anders.karlsson@medkem.gu.se
Karlsson, Niclas Forskare 031-786 6528 niclas.karlsson@medkem.gu.se
Kreisel, Katrin Doktorand katrin.kreisel@gu.se
Larsson, Lina Amanuens lina.larsson.2@gu.se
Larsson Lekholm, Erik Universitetslektor 031-786 6942 erik.larsson@gu.se
Le Gal Beneroso, Kristell Doktorand kristell.le.gal.beneroso@gu.se
Liang, Shawn Doktorand/​projektassistent 031-786 3140 shawn.liang@medkem.gu.se
Lidell, Martin Forskare 031-786 3137 martin.lidell@medgen.gu.se
Lindahl, Per Professor per.lindahl@wlab.gu.se
Lindberg, Markus Doktorand markus.lindberg@gu.se
Lindén, Sara Professor 031-786 3057 sara.linden@biomedicine.gu.se
Longard, Marianne Laboratorieass 031-786 3492 marianne.longard@medkem.gu.se
Ma, Haixia Forskare haixia.ma@medgen.gu.se
Macao, Bertil Forskare, Biokemi. Molekylärbiologi. Proteinkemi 031-786 3461 bertil.macao@medkem.gu.se
Madar Johansson, Miralda Amanuens miralda.madar.johansson@gu.se
Mehmedovic, Majda Doktorand majda.mehmedovic@gu.se
Miller-Podraza, Halina Universitetslektor 031-786 3154 halina.miller-podraza@medkem.gu.se
Mishra, Kankadeb Doktorand/​projektassistent 031-786 6928 kankadeb.mishra@gu.se
Mohamad Moustafa Mah, Ali Eu-doktorand mohamad.ali@gu.se
Mondal, Tanmoy Forskarassistent tanmoy.mondal@medkem.gu.se
Mori Axelsson, Hisae Forskningsbiträde hisae.mori.axelsson@gu.se
Muthukumar, Yazh Forskare yazh.muthukumar@gu.se
Muylaert, Isabella Forskare 031-786 3469 isabella.muylaert@medkem.gu.se
Nicholls, Thomas Forskare thomas.nicholls@gu.se
Nilsson, Daniel Forskare bitr 031-786 3195 daniel.nilsson@medgen.gu.se
Nilsson, Mikael Professor 031-786 3324 mikael.nilsson@anatcell.gu.se
Nygren, Håkan Professor 031-786 3385 hakan.nygren@anatcell.gu.se
Nyström, Elisabeth Doktorand elisabeth.nystrom@gu.se
Olmarker, Kjell Professor 0708-600404 kjell.olmarker@gu.se
Olsson, Monica Forskare bitr 031-786 3471 monica.olsson@medkem.gu.se
Padra, Janos Tamas Postdoktor 031-786 3058 janos.tamas.padra@gu.se
Padra, Medea Doktorand medea.padra@gu.se
Palmer, Ruth Professor 031-786 3906 ruth.palmer@gu.se
Patel, Piyush Doktorand piyush.patel@gu.se
Persson, Jenny Doktorand jenny.persson@medkem.gu.se
Peter, Bradley Postdoktor peter.bradley@gu.se
Petersson, Gunilla Laboratorieassistent 031-786 3432 gunilla.petersson@medgen.gu.se
Pfeifer, Katrin Postdoktor kathrin.pfeifer@gu.se
Posse, Viktor Doktorand/​projektassistent viktor.posse@gu.se
Quintana Hayashi, Macarena Forskare macarena.quintana.hayashi@gu.se
Reinsbach, Susanne Postdoktor susanne.reinsbach@gu.se
Rodriguez-Pineiro, Ana Maria Forskare ana.rodriguez@gu.se
Rojas Macias, Miguel Forskare miguel.rojas@gu.se
Rydmark, Martin Professor 031-786 3762 martin.rydmark@mednet.gu.se
Salmela, Susanne Forskare, biträdande susanne.salmela@gu.se
Samuelsson, Tore Professor, Biokemi, Molekylärbiologi. Bioinformatik. Web-programmering 031-786 3468 tore.samuelsson@medkem.gu.se
Sandberg, Mats Professor 031-786 3395 mats.sandberg@anatcell.gu.se
Schneider, Hannah Postdoktor hannah.schneider@gu.se
Schober, Marcus Amanuens marcus.schober@gu.se
Schoultz, Elin Teresia Doktorand elin.schoultz@gu.se
Sharba, Sinan Doktorand sinan.sharba@gu.se
Shi, Yonghong Forskare yonghong.shi@gu.se
Singh, Meenakshi Doktorand meenakshi.singh@gu.se
Sjöberg, Bo Professor emeritus 031-786 3458 bo.sjoberg@medkem.gu.se
Sjöberg Jabbar, Karolina Doktorand karolina.sjoberg@medkem.gu.se
Skansebo, Elin Doktorand elin.skansebo@medkem.gu.se
Staffas, Anna Forskare anna.staffas@clinchem.gu.se
Statello, Luisa Postdoktor luisa.statello@rheuma.gu.se
Stenbäck, Helen Amanuens helen.stenback@gu.se
Subhash, Santhilal Doktorand santhilal.subhash@gu.se
Sukonina, Valentina Forskare 031-786 3159 valentina.sukonina@medgen.gu.se
Svensson, Frida Laboratorieassistent 031-786 3861 frida.svensson@medkem.gu.se
Szilagyi, Zsolt Forskare 031-786 3470 zsolt.szilagyi@medkem.gu.se
Szydzik, Joanna Eu-doktorand joanna.szydzik@gu.se
Teneberg, Susann Professor, Glykobiologi 031-786 3492 susann.teneberg@medkem.gu.se
Tetteh Siaw, Joachim Doktorand joachim.siaw@gu.se
Thankaswamy Kosalai, Subazini Postdoktor subazini@gu.se
Thompson, Liam Forskare 031-786 3783 liam.thompson@gu.se
Trillo Muyo, Sergio Postdoktor sergio.muyo@medkem.gu.se
Uhler, Jennifer (jay) Forskare 031-786 3277 jennifer.uhler@medkem.gu.se
Umapathy, Ganesh Doktorand ganesh.umapathy@gu.se
Uv, Anne Forskare 031-786 3606 anne.uv@medkem.gu.se
Ventakatakrishnan, Vignesh Postdoktor vignesh.venkatakrishnan@gu.se
Veppil Muralidharan, Somsundar Forskare somsundar.veppil.muralidharan@gu.se
Veppil Muralidharan, Somsundar Forskarstuderande somsundar.veppil.muralidharan@gu.se
Vidal-Quadras, Maria Teresa Forskare maite.vidal.quadras@gu.se
Vitiazeva, Varvara Postdoktor 031-786 5088 varvara.vitiazeva@gu.se
Wasi Alam, Muhammad Forskare bitr alam.wasi@gu.se
Wernig-Zorc, Sara Doktorand sara.wernig-zorc@gu.se
Wolfstetter, Georg Forskare georg.wolfstetter@gu.se
Wramstedt, Anna Doktorand anna.wramstedt@gu.se
Xie, Xie Postdoktor xie.xie@gu.se
Zalem, Dani Doktorand dani.zalem@gu.se
Zhu, Xuefeng Forskare 031-786 3276 xuefeng.zhu@gu.se
Örnros, Jessica Forskare jessica.ornros@anatcell.gu.se

Visar 1 - 10 av 859

2017

Molecular synergy in biolubrication: The role of cartilage oligomeric matrix protein (COMP) in surface-structuring of lubricin
A. Raj, M. Wang, C. Liu, Liaquat Ali, Niklas G Karlsson et al.
Journal of Colloid and Interface Science, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Core 1- and 3-derived O-glycans collectively maintain the colonic mucus barrier and protect against spontaneous colitis in mice.
K Bergstrom, J Fu, Malin E V Johansson, X Liu, N Gao et al.
Mucosal immunology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Human Mitochondrial Transcription Factor B2 Is Required for Promoter Melting during Initiation of Transcription
Viktor Posse, Claes M Gustafsson
Journal of Biological Chemistry, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Patient-tailored analysis of minimal residual disease in acute myeloid leukemia using next generation sequencing.
Erik Malmberg, Sara Ståhlman, Anna Rehammar, Tore Samuelsson, Sofie J. Alm et al.
European journal of haematology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Helicobacter pylori Adapts to Chronic Infection and Gastric Disease via pH-Responsive BabA-Mediated Adherence
J. A. Bugaytsova, O. Bjornham, Y. A. Chernov, P. Gideonsson, S. Henriksson et al.
Cell Host & Microbe, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Carbonic anhydrase-related protein CA10 is an evolutionarily conserved pan-neurexin ligand
F. H. Sterky, J. H. Trotter, S. J. Lee, Christian V Recktenwald, X. Du et al.
Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Characterisation of lubricin in synovial fluid from horses with osteoarthritis.
Emilia Svala, C Jin, Ulrika Rüetschi, S Ekman, Anders Lindahl et al.
Equine veterinary journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 859

Sidansvarig: Chatrine Butler|Sidan uppdaterades: 2015-11-03
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?