Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Avd för patologi

Del av Institutionen för biomedicin vid Sahlgrenska akademin

Avd för patologi
Su sahlgrenska
41345 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 1 g
Besöksadress: Gula stråket 2 b su/sahlgrenska, 41345 Göteborg

Tel: 031-342 1000

Avd-/sektionschef, inst: Ola Nilsson Wassen

Senaste publikationer

Sixteen Gauge biopsy needles are better and safer than 18 Gauge in native and transplant kidney biopsies.
Björn Peters, Johan Mölne, Henrik Hadimeri, Ursula Hadimeri, Bernd Stegmayr
Acta radiologica (Stockholm, Sweden : 1987), Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Global preamplification simplifies targeted mRNA quantification
Thomas Kroneis, Emma Jonasson, Daniel Andersson, Soheila Dolatabadi, Anders Ståhlberg
Scientific Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Genetic Variation at 16q24.2 is associated with small vessel stroke.
Matthew Traylor, Rainer Malik, Mike A Nalls, Ioana Cotlarciuc, Farid Radmanesh et al.
Annals of neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Simple multiplexed PCR-based barcoding of DNA for ultrasensitive mutation detection by next-generation sequencing
Anders Ståhlberg, P. M. Krzyzanowski, M. Egyud, Stefan Filges, L. Stein et al.
Nature Protocols, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Stem cell cultures derived from pediatric brain tumors accurately model the originating tumors.
Anna Wenger, Susanna Larsson, Kirstine Juul Elbæk, Petronella Kettunen, Magnus Tisell et al.
Oncotarget, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Myopathology in the times of modern genetics.
Markus Schuelke, Nancy Christine Øien, Anders Oldfors
Neuropathology and applied neurobiology, Forskningsöversiktsartikel 2017
Forskningsöversiktsartikel

Namn Titel Telefon E-post
Abel, Frida Forskarassistent frida.abel@gu.se
Almstedt, Alvar Forskare bitr alvar.almstedt@gu.se
Altiparmak, Gülay Laboratorieassistent 031-786 6750 gulay.altiparmak@llcr.med.gu.se
Andersson, Carola Molekylärbiolog 031-342 2885 carola.andersson@gu.se
Andersson, Daniel Postdoktor daniel.andersson.3@gu.se
Andersson, Ellinor Doktorand/​projektass 031-786 6750 ellinor.andersson@llcr.med.gu.se
Andersson, Mattias Forskare, Besöksadress: Medicinaregatan 1F (alt 5B via glasad gång). Leverensadress: Cancercentrum, ... 031-786 6735 mattias.andersson@llcr.med.gu.se
Andrén, Ywonne Molekylärbiolog 031-786 6738 ywonne.andren@llcr.med.gu.se
Arvidsson, Yvonne Forskare/​Postdo 031-786 3151 yvonne.arvidsson@anatcell.gu.se
Arvidsson, Yvonne Forskare/​postdoc 031-786 6747 yvonne.arvidsson@llcr.med.gu.se
Berger, Karoline Forskare bitr karoline.berger@gu.se
Bergström, Anders Doktorandanställning 031-3426160 anders.bergstrom@gu.se
Berntsson, Malin Laboratorieassistent 031-786 6750 malin.berntsson@llcr.med.gu.se
Carén, Helena Forskarassistent 031-786 3838 helena.caren@clingen.gu.se
Dahl Halvarsson, Martin Doktorand martin.dahl@gu.se
Djos, Anna Forskare bitr 031-3434157 anna.djos@clingen.gu.se
Dolatabadi, Soheila Doktorand soheila.dolatabadi@gu.se
Fagman, Henrik Univ lekt/​specialistläkare henrik.fagman@anatcell.gu.se
Filges, Stefan Forskare, biträdande stefan.filges@gu.se
Fitzpatrick, Paul Forskare paul.fitzpatrick@gu.se
Fransson, Susanne Forskarassistent 031-3434157 susanne.fransson@clingen.gu.se
Gregersson, Pernilla Laboratorieassistent, Besöksadress: Medicinaregatan 1F 031-786 6734 pernilla.gregersson@gu.se
Gustafsson, Anna Forskare, biträdande anna.gustafsson.3@gu.se
Hedberg Oldfors, Carola Forskare carola.oldfors@gu.se
Hofving, Tobias Doktorand tobias.hofving@gu.se
Inge, Linda Forskare bitr, Besöksadress: Medicinaregatan 1 F (alt 5B via glasgång). Leveransadress: Sahlgrenska ... 031-786 6750 linda.inge@gu.se
Javanmardi, Niloufar Doktorand/​projektassistent niloufar.javanmardi@gu.se
Johansson, Mathias Forskare bitr mathias.johansson@gu.se
Jonasson, Emma Forskningsingenjör 031-786 6738 emma.jonasson@llcr.med.gu.se
Jonasson, Emma Doktorand 031-786 6738 emma.jonasson@llcr.med.gu.se
Kling, Teresia Postdoktor, Civilingenjör och matematiker med inriktning mot systembiologi teresia.kling@gu.se
Kroneis, Thomas Forskarassistent thomas.kroneis@gu.se
Kåbjörn, Christina Doktorandanställning 031-342 6613 christina.kabjorn@gu.se
Landberg, Göran Professor/​överläkare 031-786 6736 goran.landberg@gu.se
Lantz Carlsson, Ulrika Administratör 031-786 6792 ulrika.lantz.carlsson@gu.se
Larsson, Susanna Doktorand susanna.m.larsson@gu.se
Lindén, Malin Forskningsingenjör malin.linden@gu.se
Martinez-Monleon, Angela Doktorand 031-3434157 angela.martinez-monleon@gu.se
Martinsson, Tommy Professor/​1:e sjukhusgenetiker tommy.martinsson@clingen.gu.se
Moslemi, Ali-Reza Universitetslektor 031-786 2906 ali-reza.moslemi@pathology.gu.se
Mölne, Johan Univ lekt/​överläkare johan.molne@vgregion.se
Nilsson, Staffan Universitetslektor staffan@chalmers.se
Nilsson Wassen, Ola Professor/​överläkare, Avd-/​sektionschef, inst ola.nilsson@llcr.med.gu.se
Olausson, Josefin Forskare josefin.olausson@gu.se
Olsson, Maja Forskare, PhD, forskare i Strokegruppen www.biomedicine.gu.se/​ominst/​avd/​genetik/​forskare/​christina-... 031-343 4805 maja.olsson@gu.se
Olsson, Martina Doktorand 031-343 4805 martina.olsson@gu.se
Rhost, Sara Postdoktor sara.rhost@gu.se
Roos, Sara Forskare sara.roos@gu.se
Sikora, Per Forskare per.sikora@gu.se
Sjöberg, Rose-Marie Forskare bitr 031-343 0277 rose-marie.sjoberg@clingen.gu.se
Stanne, Tara Forskare 031-343 6526 tara.stanne@gu.se
Stenman, Göran Professor/​övertandl 031-786 6733 goran.stenman@llcr.med.gu.se
Ståhlberg, Anders Forskarassistent anders.stahlberg@gu.se
Svanström, Andreas Postdoktor andreas.svanstrom@gu.se
Tesan Tomic, Tajana Forskare tajana.tesan.tomic@gu.se
Thomsen, Christer Forskare christer.thomsen@llcr.med.gu.se
Tuzesi, Ágota Csilla Doktorand agota.tuzesi@gu.se
Vannas, Christoffer Doktorand christoffer.vannas@gu.se
Wenger, Anna Forskare bitr anna.wenger@gu.se
Werling, Jens Forskare bitr jens.werling@gu.se
Åman, Pierre Professor 031-786 6732 pierre.aman@llcr.med.gu.se

Visar 1 - 10 av 424

2017

Sixteen Gauge biopsy needles are better and safer than 18 Gauge in native and transplant kidney biopsies.
Björn Peters, Johan Mölne, Henrik Hadimeri, Ursula Hadimeri, Bernd Stegmayr
Acta radiologica (Stockholm, Sweden : 1987), Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Global preamplification simplifies targeted mRNA quantification
Thomas Kroneis, Emma Jonasson, Daniel Andersson, Soheila Dolatabadi, Anders Ståhlberg
Scientific Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Genetic Variation at 16q24.2 is associated with small vessel stroke.
Matthew Traylor, Rainer Malik, Mike A Nalls, Ioana Cotlarciuc, Farid Radmanesh et al.
Annals of neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Simple multiplexed PCR-based barcoding of DNA for ultrasensitive mutation detection by next-generation sequencing
Anders Ståhlberg, P. M. Krzyzanowski, M. Egyud, Stefan Filges, L. Stein et al.
Nature Protocols, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Stem cell cultures derived from pediatric brain tumors accurately model the originating tumors.
Anna Wenger, Susanna Larsson, Kirstine Juul Elbæk, Petronella Kettunen, Magnus Tisell et al.
Oncotarget, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Myopathology in the times of modern genetics.
Markus Schuelke, Nancy Christine Øien, Anders Oldfors
Neuropathology and applied neurobiology, Forskningsöversiktsartikel 2017
Forskningsöversiktsartikel

Visar 1 - 10 av 424

Sidansvarig: Chatrine Butler|Sidan uppdaterades: 2015-11-03
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?