Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Avd för patologi och genetik

Del av Institutionen för biomedicin vid Sahlgrenska akademin

Avd för patologi och genetik
SU Sahlgrenska
413 45 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 1 G
Besöksadress: Gula stråket 2 B SU/Sahlgrenska, 413 45 Göteborg

Tel: 0313421000

Avd-/sektionschef, inst: Ola Nilsson Wassen

Senaste publikationer

A novel 18-marker panel predicting clinical outcome in breast cancer
Jana Biermann, Szilard Nemes, Toshima Z Parris, Hanna Engqvist, Elisabeth Werner Rönnerman et al.
Cancer epidemiology, biomarkers & prevention : a publication of the American Association for Cancer Research, cosponsored by the American Society of Preventive Oncology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Long-term QALY-weights among spouses of dependent and independent midlife stroke survivors.
Josefine Persson, Mattias Aronsson, Lukas Holmegaard, Petra Redfors, Kaj Stenlöf et al.
Quality of Life Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Recurrent promoter mutations in melanoma are defined by an extended context-specific mutational signature
Nils J Fredriksson, Kerryn Elliott, Stefan Filges, Jimmy Van den Eynden, Anders Ståhlberg et al.
Plos Genetics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Monitoring of human uterus transplantation with cervical biopsies - a provisional scoring system for rejection.
Johan Mölne, Verena Broecker, Jana Ekberg, Ola Nilsson, Pernilla Dahm-Kähler et al.
American journal of transplantation : official journal of the American Society of Transplantation and the American Society of Transplant Surgeons, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Stem cell cultures derived from pediatric brain tumors accurately model the originating tumors.
Anna Wenger, Susanna Larsson, Anna Danielsson, Kirstine Juul Elbæk, Petronella Kettunen et al.
Oncotarget, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Namn Titel Telefon E-post
Almstedt, Alvar Forskare bitr alvar.almstedt@gu.se
Altiparmak, Gülay Laboratorieassistent 031-786 6750 gulay.altiparmak@llcr.med.gu.se
Andersson, Carola Molekylärbiolog 031-342 2885 carola.andersson@gu.se
Andersson, Daniel Postdoktor daniel.andersson.3@gu.se
Andersson, Ellinor Doktorand/​projektass 031-786 6750 ellinor.andersson@llcr.med.gu.se
Andersson, Mattias Forskare 031-786 6735 mattias.andersson@llcr.med.gu.se
Andrén, Ywonne Molekylärbiolog 031-786 6738 ywonne.andren@llcr.med.gu.se
Arvidsson, Yvonne Forskare/​Postdo 031-786 3151 yvonne.arvidsson@anatcell.gu.se
Arvidsson, Yvonne Forskare/​postdoc 031-786 6747 yvonne.arvidsson@llcr.med.gu.se
Berger, Karoline Forskare bitr karoline.berger@gu.se
Bergström, Anders Doktorandanställning 031-3426160 anders.bergstrom@gu.se
Berntsson, Malin Laboratorieassistent 031-786 6750 malin.berntsson@llcr.med.gu.se
Carén, Helena Forskarassistent 031-786 3838 helena.caren@clingen.gu.se
Dahl Halvarsson, Martin Doktorand martin.dahl@gu.se
Djos, Anna Forskare bitr 031-3434157 anna.djos@clingen.gu.se
Dolatabadi, Soheila Doktorand/​projektassistent soheila.dolatabadi@gu.se
Fagman, Henrik Univ lekt/​specialistläkare henrik.fagman@anatcell.gu.se
Filges, Stefan Doktorand stefan.filges@gu.se
Fitzpatrick, Paul Forskare paul.fitzpatrick@gu.se
Fransson, Susanne Forskarassistent 031-3434157 susanne.fransson@clingen.gu.se
Gregersson, Pernilla Laboratorieassistent 031-786 6734 pernilla.gregersson@gu.se
Gustafsson, Anna Doktorand anna.gustafsson.3@gu.se
Hedberg Oldfors, Carola Forskare carola.oldfors@gu.se
Hofving, Tobias Doktorand tobias.hofving@gu.se
Inge, Linda Forskare bitr 031-786 6750 linda.inge@gu.se
Javanmardi, Niloufar Forskare bitr niloufar.javanmardi@gu.se
Johansson, Mathias Forskare bitr mathias.johansson@gu.se
Jonasson, Emma Forskningsingenjör 031-786 6738 emma.jonasson@llcr.med.gu.se
Jonasson, Emma Doktorand 031-786 6738 emma.jonasson@llcr.med.gu.se
Kling, Teresia Postdoktor, Civilingenjör och matematiker med inriktning mot systembiologi teresia.kling@gu.se
Kåbjörn, Christina Doktorandanställning 031-342 6613 christina.kabjorn@gu.se
Landberg, Göran Professor/​överläkare 031-786 6736 goran.landberg@gu.se
Lantz Carlsson, Ulrika Administratör 031-786 6792 ulrika.lantz.carlsson@gu.se
Larsson, Susanna Doktorand susanna.m.larsson@gu.se
Lindén, Malin Forskningsingenjör malin.linden@gu.se
Martinez-Monleon, Angela Doktorand 031-3434157 angela.martinez-monleon@gu.se
Martinsson, Tommy Professor/​1:e sjukhusgenetiker tommy.martinsson@clingen.gu.se
Moslemi, Ali-Reza Universitetslektor 031-786 2906 ali-reza.moslemi@pathology.gu.se
Mölne, Johan Univ lekt/​överläkare johan.molne@gu.se
Nilsson, Staffan Universitetslektor staffan@chalmers.se
Nilsson Wassen, Ola Professor/​överläkare, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 6747 ola.nilsson@llcr.med.gu.se
Olsson, Maja Forskare, PhD, forskare i Strokegruppen www.biomedicine.gu.se/​ominst/​avd/​genetik/​forskare/​christina-... 031-343 4805 maja.olsson@gu.se
Olsson Lindvall, Martina Doktorand/​projektassistent 031-343 4805 martina.olsson@gu.se
Rhost, Sara Postdoktor sara.rhost@gu.se
Roos, Sara Forskare sara.roos@gu.se
Sikora, Per Forskare per.sikora@gu.se
Sjöberg, Rose-Marie Forskare bitr 031-343 0277 rose-marie.sjoberg@clingen.gu.se
Stanne, Tara Forskare 031-343 6526 tara.stanne@neuro.gu.se
Stenman, Göran Professor/​övertandl 031-786 6733 goran.stenman@llcr.med.gu.se
Svanström, Andreas Postdoktor andreas.svanstrom@gu.se
Tesan Tomic, Tajana Forskare tajana.tesan.tomic@gu.se
Thomsen, Christer Forskare christer.thomsen@llcr.med.gu.se
Tuzesi, Ágota Csilla Doktorand agota.tuzesi@gu.se
Visuttijai, Kittichate Postdoktor kittichate.visuttijai@gu.se
Wenger, Anna Forskare bitr anna.wenger@gu.se
Werling, Jens Forskare bitr jens.werling@gu.se
Åman, Pierre Professor 031-786 6732 pierre.aman@llcr.med.gu.se

Visar 1 - 10 av 438

2017

A novel 18-marker panel predicting clinical outcome in breast cancer
Jana Biermann, Szilard Nemes, Toshima Z Parris, Hanna Engqvist, Elisabeth Werner Rönnerman et al.
Cancer epidemiology, biomarkers & prevention : a publication of the American Association for Cancer Research, cosponsored by the American Society of Preventive Oncology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Long-term QALY-weights among spouses of dependent and independent midlife stroke survivors.
Josefine Persson, Mattias Aronsson, Lukas Holmegaard, Petra Redfors, Kaj Stenlöf et al.
Quality of Life Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Recurrent promoter mutations in melanoma are defined by an extended context-specific mutational signature
Nils J Fredriksson, Kerryn Elliott, Stefan Filges, Jimmy Van den Eynden, Anders Ståhlberg et al.
Plos Genetics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Monitoring of human uterus transplantation with cervical biopsies - a provisional scoring system for rejection.
Johan Mölne, Verena Broecker, Jana Ekberg, Ola Nilsson, Pernilla Dahm-Kähler et al.
American journal of transplantation : official journal of the American Society of Transplantation and the American Society of Transplant Surgeons, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Stem cell cultures derived from pediatric brain tumors accurately model the originating tumors.
Anna Wenger, Susanna Larsson, Anna Danielsson, Kirstine Juul Elbæk, Petronella Kettunen et al.
Oncotarget, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 438

Sidansvarig: Chatrine Butler|Sidan uppdaterades: 2017-08-25
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?