Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Ledning och avdelningschefer

Institutionens prefekt
Foto på Anders Oldfors


Anders Oldfors

Tel: 031-342 2084
E-post: anders.oldfors@pathology.gu.se
Postadress: SU/Sahlgrenska,
413 45 Göteborg 
Besöksadress: Gula stråket 8

 
 


Proprefekt

Foto på Claes Gustafsson
Magnus Braide

Tel: 031-786 3310
E-post: magnus.braide@anatcell.gu.se
Postadress: Box 440, 405 30 Göteborg
Besöksadress: Medicinaregatan 7B

 
 
 


Viceprefekt


Claes Gustafsson
Tel: 031-786 3826
E-post: claes.gustafsson@medkem.gu.se
Postadress: Box 440, 405 30 Göteborg
Besöksadress: Medicinaregatan 9A
 

  
 


Administrativ chef

Foto på Chatrine Butler
Chatrine Butler

Tel: 031-786 3450
E-post: chatrine.butler@gu.se
Postadress: Box 440, 405 30 Göteborg
Besöksadress: Medicinaregatan 7B
 

 

 


Avd chef infektionssjukdomar
Foto på Agnes Wold

 

Agnes Wold
Tel: 031-342 4617
E-post: agnes.wold@microbio.gu.se
Postadress: SU/Sahlgrenska
413 45 Göteborg
Besöksadress: Guldhedsgatan 10A

 

 


Avd chef mikrobiologi och immunologi

Foto på Susanna Cardell


Susanna Cardell

Tel: 031-786 6228
E-post: susanna.cardell@microbio.gu.se
Postadress: Box 435, 405 30 Göteborg
Besöksadress: Medicinaregatan 7A

 


 


Avd chef patologi och genetik

Ola Nilsson Wassén
Tel: 031-786 6747
E-post: ola.nilsson@llcr.med.gu.se
Postadress: SU/Sahlgrenska ,
413 45 Göteborg
Besöksadress: Gula Stråket 2B/ Medicinaregatan 1F

 


Avd chef klinisk kemi och transfusionsmedicin

Foto på Göran Larson
Göran Larson

Tel: 031-342 1330
E-post: goran.larson@clinchem.gu.se
Postadress: SU/Sahlgrenska,
413 45 Göteborg
Besöksadress: Bruna Stråket 16



 


Avd chef medicinsk kemi och cellbiologi

Foto på Per Elias

Per Elias

Tel: 031-786 3486
E-post: per.elias@medkem.gu.se
Postadress: Box 440, 405 30 Göteborg
Besöksadress: Medicinaregatan 9A

 

 

Sidansvarig: Chatrine Butler|Sidan uppdaterades: 2016-10-03
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?