Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Avd för infektionssjukdomar

Del av Institutionen för biomedicin vid Sahlgrenska akademin

Avd för infektionssjukdomar
Box 480
405 30 Göteborg
Leveransadress: Guldhedsgatan 10, 413 46 Göteborg
Besöksadress: Guldhedsgatan 10 A-B, 413 46 Göteborg

Tel: 0313421000

Prefekt: Sven Enerbäck

Om enheten

Senaste publikationer

Justifying Antibiotic Resistance Interventions: Uncertainty, Precaution and Ethics
Niels Nijsingh, D. G. Joakim Larsson, Karl Persson de Fine Licht, Christian Munthe
Jamrozik E., Selgelid M.J. (eds) Ethics and Drug-Resistance: Collective Responsibility for Global Public Health, Cham, Switzerland, Springer, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Respiratory symptoms and lung function among Ethiopian women in relation to household fuel use
Mulugeta Tamire, Adamu Addissie, Abera Kumie, Emma Husmark, Susann Skovbjerg et al.
International Journal of Environmental Research and Public Health, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Hepatitis E virus genotype 3 strains and a plethora of other viruses detected in raw and still in tap water.
Hao Wang, Inger Kjellberg, Per Sikora, Henrik Rydberg, Magnus Lindh et al.
Water research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Strategies to reduce or eliminate resistant pathogens in the environment
Johan Bengtsson-Palme, Stefanie Hess
Antibiotic Drug Resistance, John Wiley & Sons, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Competition for Membrane Receptors: Norovirus Detachment via Lectin Attachment
N. Parveen, Gustaf E Rydell, Göran Larson, V. P. Hytonen, V. P. Zhdanov et al.
Journal of the American Chemical Society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

An unexpectedly high occurrence of aciclovir-induced neuropsychiatric symptoms in patients treated for herpesvirus CNS infection: a prospective observational study.
Johan Lindström, Anders Helldén, Jan Lycke, Anna Grahn, Marie Studahl
The Journal of antimicrobial chemotherapy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A Laboratory Method for Determining Bacterially Formed Odorants and Reducing Odor in Absorbent Incontinence Products
F. Ryttsen, S. Lafqvist, T. Wall, U. Forsgren-Brusk, Peter Larsson
Journal of Wound Ostomy and Continence Nursing, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Distinct Biomarker Profiles Distinguish Malawian Children with Malarial and Non-malarial Sepsis
T. B. Kortz, J. Nyirenda, D. Tembo, Kristina Elfving, K. Baltzell et al.
American Journal of Tropical Medicine and Hygiene, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Diagnostic Value of Cerebrospinal Fluid Neurofilament Light Protein in Neurology: A Systematic Review and Meta-analysis.
Claire Bridel, Wessel N van Wieringen, Henrik Zetterberg, Betty M Tijms, Charlotte E Teunissen et al.
JAMA neurology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Namn Titel Telefon E-post
Komic, Hana Doktorand hana.komic@gu.se
Kondori, Nahid Forskare 031-342 6173 nahid.kondori@microbio.gu.se
Kraupner, Nadine Forskare nadine.kraupner@gu.se
Kristenson, Linnea Doktorand linnea.kristenson@gu.se
Krut, Jan Forskarstuderande 031-343 43 30 jan.krut@infect.gu.se
Kvint, Kristian Koordinator/​forskare 031-342 4655 kristian.kvint@gu.se
Lagging, Martin Professor/​överläkare, Specialistläkare i infektionssjukdomar och virologi 031-342 4731 martin.lagging@medfak.gu.se
Larsson, Joakim Professor 031-342 4625 joakim.larsson@fysiologi.gu.se
Liljeqvist, Jan-Åke Forskare, specialistläkare i klinisk virologi 031-342 4657 jan-ake.liljeqvist@microbio.gu.se
Lindh, Magnus Professor/​överläkare magnus.lindh@microbio.gu.se
Lycke, Erik Professor emeritus erik.lycke@gu.se
Lönnermark, Elisabeth Läkare 031-786 3202 elisabet.lonnermark@infect.gu.se
Lönnroth, Ivar Oavlönad docent, bakteriologi biokemi 031-342 4709 ivar.lonnroth@microbio.gu.se
Maimaiti, Rena Forskarstuderande 031-342 1000 rena.maimaiti@gu.se
Martner, Anna Forskare 031-786 6672 anna.martner@microbio.gu.se
Moore, Edward Professor, adjungerad edward.moore@gu.se
Nilsson, Malin Doktorand malin.nilsson.3@gu.se
Norberg, Peter Forskare peter.norberg@microbio.gu.se
Norkrans, Gunnar Adjungerad professor 031-343 4248 gunnar.norkrans@infect.gu.se
Nowrouzian, Forough Forskare forough.nowrouzian@microbio.gu.se
Olaison, Lars Oavlönad docent 031-343 4239 lars.olaison@medfak.gu.se
Patel, Piyush Doktorand/​projektassistent piyush.patel@gu.se
Paul, Sanchari Doktorand sanchari.paul@gu.se
Persson, Anna Forskarstuderande 031-342 1000 anna.m.persson@gu.se
Persson Berg, Linn Doktorand linn.persson.berg@gu.se
Prakash, Kasthuri Doktorand kasthuri.prakash@gu.se
Razavizadeganjahromi, Seyedmohammad Doktorand/​projektassistent mohammad.razavi@gu.se
Ringlander, Johan Doktorand johan.ringlander@gu.se
Rundström, Hanna Forskarstuderande 031-342 1000 hanna.rundstrom@infect.gu.se
Samuelsson, Ebba Doktorand ebba.samuelsson@gu.se
Sandberg, Torsten Oavlönad docent 031-343 4238 torsten.sandberg@medfak.gu.se
Sjöhamn, Jennie Postdoktor jennie.sjohamn@gu.se
Skovbjerg, Susann Forskarstuderande 031-342 4670 susann.johansson@gu.se
Strannegård, Örjan Professor emeritus 031-342 4665 orjan.strannegard@microbio.gu.se
Studahl, Marie Universitetslektor/​specialistläkare marie.studahl@infect.gu.se
Tang, Ka-Wei Forskare 031-3421000 kawei.tang@gu.se
Tian, Yarong Doktorand yarong.tian@gu.se
Tillander, Jonatan Forskarstuderande 031-343 43 54 jonatan.tillander@infect.gu.se
Trybala, Edward Forskare edward.trybala@microbio.gu.se
Wang, Hao Doktorand/​projektassistent hao.wang@gu.se
Wejstål, Rune Oavlönad docent rune.wejstal@vgregion.se
Wennerås, Christine Professor/​överläkare christine.wenneras@microbio.gu.se
Wennerås, Christine Forskare 031-342 4784 christine.wenneras@microbio.gu.se
Westin, Johan Professor/​överläkare johan.westin@infect.gu.se
Wold, Agnes Professor/​överläkare, Avd-/​sektionschef, inst 031-342 4617 agnes.wold@microbio.gu.se
Xie, Guojiang Doktorand guojiang.xie@gu.se
Ydreborg, Magdalena Forskarstuderande 031-342 1000 magdalena.ydreborg@gu.se
Åhrén, Christina Forskare 031-342 4637 christina.ahren@gu.se
Åneman, Catarina Forskarstuderande 031-342 1000 catarina.aneman@gu.se

Visar 41 - 50 av 1311

2019

Control of Germinal Center Localization and Lineage Stability of Follicular Regulatory T Cells by the Blimp1 Transcription Factor
Lei Wang, Erxia Shen, Lin Luo, Hardis Rabe, Qin Wang et al.
Cell Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

European Heart Rhythm Association (EHRA) international consensus document on how to prevent, diagnose, and treat cardiac implantable electronic device infections-endorsed by the Heart Rhythm Society (HRS), the Asia Pacific Heart Rhythm Society (APHRS), the Latin American Heart Rhythm Society (LAHRS), International Society for Cardiovascular Infectious Diseases (ISCVID) and the European Society of Clinical Microbiology and Infectious Diseases (ESCMID) in collaboration with the European Association for Cardio-Thoracic Surgery (EACTS).
Carina Blomström-Lundqvist, Vassil Traykov, Paola Anna Erba, Haran Burri, Jens Cosedis Nielsen et al.
Europace : European pacing, arrhythmias, and cardiac electrophysiology : journal of the working groups on cardiac pacing, arrhythmias, and cardiac cellular electrophysiology of the European Society of Cardiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

IFNL4 Genotypes Predict Clearance of RNA Viruses in Rwandan Children With Upper Respiratory Tract Infections
Belson Rugwizangoga, Maria Andersson, Jean-Claude Kabayiza, Malin S. Nilsson, Brynja Armannsdóttir et al.
Frontiers in Cellular and Infection Microbiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A novel mouse model for septic arthritis induced by Pseudomonas aeruginosa
Tao Jin, Majd Mohammad, Zhicheng Hu, Y. Fei, Edward R.B. Moore et al.
Scientific Reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 41 - 50 av 1311

Sidansvarig: Evelyn Vilkman|Sidan uppdaterades: 2017-08-25
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://biomedicine.gu.se/ominst/avd-for-infektionssjukdomar/?languageId=100000&disableRedirect=true&returnUrl=http%3A%2F%2Fbiomedicine.gu.se%2Fbiomedicine%2Fabout-us%2Fdepartment-of-infectious-diseases%2F%3Fprint%3Dtrue%26pageNumber%3D2%26selectedTab%3D2%26publicationPageNumber%3D5%26sortBy%3DlastName%2CfirstName%26languageId%3D100001&pageNumber=2&selectedTab=2&publicationPageNumber=5&sortBy=lastName,firstName
Utskriftsdatum: 2020-01-19