Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Avd för mikrobiologi och immunologi

Del av Institutionen för biomedicin vid Sahlgrenska akademin

Avd för mikrobiologi och immunologi
Box 435
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 7 A
Besöksadress: Medicinaregatan 7 A, 413 90 Göteborg

Fax: 031-786 6210

Prefekt: Sven Enerbäck

Senaste publikationer

Adjuvants Enhance the Induction of Germinal Center and Antibody Secreting Cells in Spleen and Their Persistence in Bone Marrow of Neonatal Mice
A. A. A. Pind, M. Dubik, S. Thorsdottir, A. Meinke, A. M. Harandi et al.
Frontiers in Immunology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A human antithrombin isoform dampens inflammatory responses and protects from organ damage during bacterial infection
P. Papareddy, M. Rossnagel, F. D. Hollwedel, G. Kilic, S. Veerla et al.
Nature Microbiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Cathelicidin Contributes to the Restriction of Leishmania in Human Host Macrophages
P. Crauwels, E. Bank, B. Walber, Ulf Alexander Wenzel, B. Agerberth et al.
Frontiers in Immunology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Repotrectinib (TPX-0005), effectively reduces growth of ALK driven neuroblastoma cells.
Diana Lizeth Cervantes-Madrid, Joanna Szydzik, Marcus Borenäs, Mats Bemark, Jean Cui et al.
Scientific reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Namn Titel Telefon E-post
Chahal, Gurdeep Doktorand gurdeep.chahal@gu.se
Persson, Josefine Postdoktor josefine.persson@microbio.gu.se
Hao, Xinxin Forskningsassistent hao.xinxin@gu.se
Andersson, Rebecca Doktorand rebecca.andersson@gu.se
Josefson, Rebecca Doktorand/​projektassistent rebecca.josefson@gu.se
Widlund, Per Forskare per.widlund@gu.se
Isaksson, Stefan Laboratorieassistent stefan.isaksson@microbio.gu.se
Sapnara, Maria Laboratorieassistent maria.sapnara@gu.se
Nakka, Sravya Sowdamini Forskare sravya.sowdamini.nakka@gu.se
Rîmniceanu, Cristiana Doktorand cristiana.rimniceanu@gu.se
Szeponik, Louis Doktorand louis.szeponik@gu.se
Obudulu, Ogonna Forskare ogonna.obudulu@gu.se
Bryder, David Professor david.bryder@gu.se
Moraes Holst, Luiza Doktorand luiza.moraes.holst@gu.se
Saxena, Kanika Forskare kanika.saxena@gu.se
Strömbeck, Anna Karolina Forskare anna.strombeck@microbio.gu.se
Ong, Li Ching Forskare ong.li.ching@gu.se
Caër, Charles Forskare charles.caer@gu.se
Guibentif, Carolina Postdoktor carolina.guibentif@gu.se
Guibentif, Carolina Postdoktor carolina.guibentif@gu.se
Hogmalm, Anna Forskare, biträdande anna.hogmalm@gu.se
Schneider, Kara Doktorand kara.schneider@gu.se
Iribarren, Cristina Doktorand cristina.iribarren.gomez@gu.se
Lundin, Bror Samuel Forskare samuel.lundin@microbio.gu.se
Rezapour Javareshk, Azar Sadat Doktorand azar.rezapour@gu.se
Chawla, Srishti Postdoktor srishti.chawla@gu.se
Anthonydhason, Vimala Postdoktor vimala.anthonydhason@gu.se
Sjövall, Daniel Amanuens daniel.sjovall@gu.se
Karlson, Olof Amanuens olof.karlson@gu.se
Jaako, Pekka Forskare pekka.jaako@gu.se
Gorreja, Frida Doktorand frida.gorreja@gu.se
Rodin, William Doktorand william.rodin@gu.se
Öberg, Maria Doktorand maria.oberg@gu.se
Kharazi, Shabnam Forskare shabnam.kharazi@gu.se
Kragh Petersen, Sine Doktorand sine.kragh.petersen@gu.se
Zhang, Qinyu Postdoktor qinyu.zhang@gu.se
Fabrikova, Daniela Postdoktor daniela.fabrikova@gu.se
Shashkova, Sviatlana Postdoktor sviatlana.shashkova@gu.se
Kumar, Navinder Postdoktor navinder.kumar@gu.se
Syga, Lukasz Postdoktor lukasz.syga@gu.se
Kalathilparambil Jayanthan, Jayalal Forskare, biträdande jayalal.kalathilparambil.jayantha@gu.se
Boucher, Andrew Doktorand andrew.boucher@gu.se
Dutta, Nikita Doktorand nikita.dutta@gu.se
Fabrik, Ivo Postdoktor ivo.fabrik@gu.se
Rose Mathew, Nimitha Postdoktor nimitha.mathew@gu.se
Alfredsson, Johannes Doktorand johannes.alfredsson@gu.se
Maasfeh, Lujain Forskare, biträdande lujain.maasfeh@gu.se
Emmanouilidi, Aikaterini Forskare, biträdande aikaterini.emmanouilidi@gu.se
Mottram, Lynda Forskare lynda.mottram@gu.se
Azzouz, Mehjar Amanuens mehjar.azzouz@gu.se
Bemark, Mats Forskare mats.bemark@immuno.gu.se
Ahluwalia, Bani Doktorand bani.ahluwalia@gu.se
Nyström, Thomas Professor 031-786 2582 thomas.nystrom@cmb.gu.se
Sundström, Patrik Forskare, biträdande 031-786 3028 patrik.sundstrom@microbio.gu.se
Enerbäck, Sven Professor, Prefekt 031-786 3334 sven.enerback@medgen.gu.se
Hanson, Lars Å. Professor emeritus 031-342 49 16 lars.a.hanson@immuno.gu.se
Magnusson, Maria Forskare 031-786 5304 maria.magnusson@microbio.gu.se
Holmgren, Jan Seniorforskare 031-786 6201 jan.holmgren@microbio.gu.se
Svennerholm, Ann-Mari Seniorforskare 031-786 6202 ann-mari.svennerholm@microbio.gu.se
Ridell, Malin Professor emerita 031-786 6203 malin.ridell@microbio.gu.se
Olafsdottir, Thorunn Asta Forskare 031-786 6204 thorunn.olafsdottir@gu.se
Nilsson, Lars-Åke Oavlönad docent 031-786 6204
Lundgren, Anna Forskare 031-786 6213 anna.lundgren@microbio.gu.se
Öhman, Lena Universitetslektor 031-786 6214 lena.ohman@microbio.gu.se
Quiding-Järbrink, Marianne Professor 031-786 6215 marianne.quiding-jarbrink@microbio.gu.se
Kaim, Joanna Forskare, biträdande 031-786 6216 joanna.kaim@microbio.gu.se
Jeverstam, Frida Forskare, biträdande 031-786 6222 frida.jeverstam@gu.se
Yrlid, Ulf Universitetslektor 031-786 6225 ulf.yrlid@microbio.gu.se
Akeus, Paulina Postdoktor 031-786 6226 paulina.akeus@gu.se
Cardell, Susanna Professor 031-786 6228 susanna.cardell@microbio.gu.se
Harandi, Ali Forskare 031-786 6229 ali.harandi@microbio.gu.se
Lebens, Michael Forskare 031-786 6236 michael.lebens@microbio.gu.se
Källgård, Susanne Forskningsingenjör 031-786 6237 susanne.kallgard@microbio.gu.se
Terrinoni, Manuela Doktorand 031-786 6237 manuela.terrinoni@gu.se
Löfstrand, Madeleine Forskare, biträdande 031-786 6238 madeleine.lofstrand@gu.se
Svitorka Hartlova, Anetta Universitetslektor, biträdande 031-786 6241 anetta.hartlova@gu.se
Uhlan, Susanne Laboratorieassistent 031-786 6243 susanne.uhlan@microbio.gu.se
Lycke, Nils Professor/​överläkare 031-786 6321 nils.lycke@microbio.gu.se
Angeletti, Davide Forskarassistent 031-786 6324 davide.angeletti@gu.se
Wick, Mary Jo Professor, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 6325 mary-jo.wick@immuno.gu.se
Brynjolfsson, Siggeir Forskare 031-786 6326 siggeir.brynjolfsson@gu.se
Schön, Karin Forskningslaborant 031-786 6328 karin.schon@microbio.gu.se
Wang, Ying Forskare 031-786 6333 ying.wang@gu.se

Visar 91 - 100 av 851

2018

In situ Analyses Directly in Diarrheal Stool Reveal Large Variations in Bacterial Load and Active Toxin Expression o Enterotoxigenic Escherichia coli and Vibrio cholerae
Y. A. Begum, H. A. Rydberg, K. Thorell, Y. K. Kwak, L. Sun et al.
Msphere, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Molecular Signatures of a TLR4 Agonist-Adjuvanted HIV-1 Vaccine Candidate in Humans
Jenna Anderson, Torunn Olafsdottir, S. Kratochvil, P. F. McKay, Malin Östensson et al.
Frontiers in Immunology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Targeting Mycobacterium tuberculosis Antigens to Dendritic Cells via the DC-Specific-ICAM3-Grabbing-Nonintegrin Receptor Induces Strong T-Helper 1 Immune Responses
L. N. Velasquez, P. Stuve, M. V. Gentilini, M. Swallow, J. Bartel et al.
Frontiers in Immunology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Assessing antigen specific HLA-DR plus antibody secreting cell (DR plus ASC) responses in whole blood in enteric infections using an ELISPOT technique
T. R. Bhuiyan, M. R. Hoq, N. S. Nishat, D. Al Mahbuba, R. Rashu et al.
Microbes and Infection, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Minimum Information about T Regulatory Cells: A Step toward Reproducibility and Standardization
A. Fuchs, M. Gliwinski, N. Grageda, R. Spiering, A. K. Abbas et al.
Frontiers in Immunology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 91 - 100 av 851

Sidansvarig: Evelyn Vilkman|Sidan uppdaterades: 2017-08-25
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://biomedicine.gu.se/ominst/avd-for-mikrobiologi-och-immunologi/?publicationPageNumber=10&selectedTab=3&sortBy=phoneNumber&languageId=100000&disableRedirect=true&returnUrl=http%3A%2F%2Fbiomedicine.gu.se%2Fbiomedicine%2Fabout-us%2Fdepartment-of-medical-microbiology-and-immunology%2F%3Fprint%3Dtrue
Utskriftsdatum: 2020-01-21