Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Avd för mikrobiologi och immunologi

Del av Institutionen för biomedicin vid Sahlgrenska akademin

Avd för mikrobiologi och immunologi
Box 435
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 7 A
Besöksadress: Medicinaregatan 7 A, 413 90 Göteborg

Fax: 031-786 6210

Prefekt: Sven Enerbäck

Senaste publikationer

Adjuvants Enhance the Induction of Germinal Center and Antibody Secreting Cells in Spleen and Their Persistence in Bone Marrow of Neonatal Mice
A. A. A. Pind, M. Dubik, S. Thorsdottir, A. Meinke, A. M. Harandi et al.
Frontiers in Immunology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A human antithrombin isoform dampens inflammatory responses and protects from organ damage during bacterial infection
P. Papareddy, M. Rossnagel, F. D. Hollwedel, G. Kilic, S. Veerla et al.
Nature Microbiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Cathelicidin Contributes to the Restriction of Leishmania in Human Host Macrophages
P. Crauwels, E. Bank, B. Walber, Ulf Alexander Wenzel, B. Agerberth et al.
Frontiers in Immunology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Repotrectinib (TPX-0005), effectively reduces growth of ALK driven neuroblastoma cells.
Diana Lizeth Cervantes-Madrid, Joanna Szydzik, Marcus Borenäs, Mats Bemark, Jean Cui et al.
Scientific reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Namn Titel Telefon E-post
Ahluwalia, Bani Doktorand bani.ahluwalia@gu.se
Akeus, Paulina Postdoktor 031-786 6226 paulina.akeus@gu.se
Alfredsson, Johannes Doktorand johannes.alfredsson@gu.se
Andersson, Rebecca Doktorand rebecca.andersson@gu.se
Angeletti, Davide Forskarassistent 031-786 6324 davide.angeletti@gu.se
Anthonydhason, Vimala Postdoktor vimala.anthonydhason@gu.se
Azzouz, Mehjar Amanuens mehjar.azzouz@gu.se
Bemark, Mats Forskare mats.bemark@immuno.gu.se
Boucher, Andrew Doktorand andrew.boucher@gu.se
Bryder, David Professor david.bryder@gu.se
Brynjolfsson, Siggeir Forskare 031-786 6326 siggeir.brynjolfsson@gu.se
Cardell, Susanna Professor 031-786 6228 susanna.cardell@microbio.gu.se
Caër, Charles Forskare charles.caer@gu.se
Chahal, Gurdeep Doktorand gurdeep.chahal@gu.se
Chawla, Srishti Postdoktor srishti.chawla@gu.se
Dutta, Nikita Doktorand nikita.dutta@gu.se
Emmanouilidi, Aikaterini Forskare, biträdande aikaterini.emmanouilidi@gu.se
Enerbäck, Sven Professor, Prefekt 031-786 3334 sven.enerback@medgen.gu.se
Fabrik, Ivo Postdoktor ivo.fabrik@gu.se
Fabrikova, Daniela Postdoktor daniela.fabrikova@gu.se
Gorreja, Frida Doktorand frida.gorreja@gu.se
Guibentif, Carolina Postdoktor carolina.guibentif@gu.se
Guibentif, Carolina Postdoktor carolina.guibentif@gu.se
Hanson, Lars Å. Professor emeritus 031-342 49 16 lars.a.hanson@immuno.gu.se
Hao, Xinxin Forskningsassistent hao.xinxin@gu.se
Harandi, Ali Forskare 031-786 6229 ali.harandi@microbio.gu.se
Hogmalm, Anna Forskare, biträdande anna.hogmalm@gu.se
Holmgren, Jan Seniorforskare 031-786 6201 jan.holmgren@microbio.gu.se
Iribarren, Cristina Doktorand cristina.iribarren.gomez@gu.se
Isaksson, Stefan Laboratorieassistent stefan.isaksson@microbio.gu.se
Jaako, Pekka Forskare pekka.jaako@gu.se
Jeverstam, Frida Forskare, biträdande 031-786 6222 frida.jeverstam@gu.se
Josefson, Rebecca Doktorand/​projektassistent rebecca.josefson@gu.se
Kaim, Joanna Forskare, biträdande 031-786 6216 joanna.kaim@microbio.gu.se
Kalathilparambil Jayanthan, Jayalal Forskare, biträdande jayalal.kalathilparambil.jayantha@gu.se
Karlson, Olof Amanuens olof.karlson@gu.se
Kharazi, Shabnam Forskare shabnam.kharazi@gu.se
Kragh Petersen, Sine Doktorand sine.kragh.petersen@gu.se
Kumar, Navinder Postdoktor navinder.kumar@gu.se
Källgård, Susanne Forskningsingenjör 031-786 6237 susanne.kallgard@microbio.gu.se
Lebens, Michael Forskare 031-786 6236 michael.lebens@microbio.gu.se
Lundgren, Anna Forskare 031-786 6213 anna.lundgren@microbio.gu.se
Lundin, Bror Samuel Forskare samuel.lundin@microbio.gu.se
Lycke, Nils Professor/​överläkare 031-786 6321 nils.lycke@microbio.gu.se
Löfstrand, Madeleine Forskare, biträdande 031-786 6238 madeleine.lofstrand@gu.se
Maasfeh, Lujain Forskare, biträdande lujain.maasfeh@gu.se
Magnusson, Maria Forskare 031-786 5304 maria.magnusson@microbio.gu.se
Moraes Holst, Luiza Doktorand luiza.moraes.holst@gu.se
Mottram, Lynda Forskare lynda.mottram@gu.se
Nakka, Sravya Sowdamini Forskare sravya.sowdamini.nakka@gu.se
Nilsson, Lars-Åke Oavlönad docent 031-786 6204
Nyström, Thomas Professor thomas.nystrom@cmb.gu.se
Obudulu, Ogonna Forskare ogonna.obudulu@gu.se
Olafsdottir, Thorunn Asta Forskare 031-786 6204 thorunn.olafsdottir@gu.se
Ong, Li Ching Forskare ong.li.ching@gu.se
Persson, Josefine Postdoktor josefine.persson@microbio.gu.se
Quiding-Järbrink, Marianne Professor 031-786 6215 marianne.quiding-jarbrink@microbio.gu.se
Rezapour Javareshk, Azar Sadat Doktorand azar.rezapour@gu.se
Ridell, Malin Professor emerita 031-786 6203 malin.ridell@microbio.gu.se
Rodin, William Doktorand william.rodin@gu.se
Rose Mathew, Nimitha Postdoktor nimitha.mathew@gu.se
Rîmniceanu, Cristiana Doktorand cristiana.rimniceanu@gu.se
Sapnara, Maria Laboratorieassistent maria.sapnara@gu.se
Saxena, Kanika Forskare kanika.saxena@gu.se
Schneider, Kara Doktorand kara.schneider@gu.se
Schön, Karin Forskningslaborant 031-786 6328 karin.schon@microbio.gu.se
Shashkova, Sviatlana Postdoktor sviatlana.shashkova@gu.se
Sjövall, Daniel Amanuens daniel.sjovall@gu.se
Strömbeck, Anna Karolina Forskare anna.strombeck@microbio.gu.se
Sundström, Patrik Forskare, biträdande 031-786 3028 patrik.sundstrom@microbio.gu.se
Svennerholm, Ann-Mari Seniorforskare 031-786 6202 ann-mari.svennerholm@microbio.gu.se
Svitorka Hartlova, Anetta Universitetslektor, biträdande 031-786 6241 anetta.hartlova@gu.se
Syga, Lukasz Postdoktor lukasz.syga@gu.se
Szeponik, Louis Doktorand louis.szeponik@gu.se
Terrinoni, Manuela Doktorand 031-786 6237 manuela.terrinoni@gu.se
Uhlan, Susanne Laboratorieassistent 031-786 6243 susanne.uhlan@microbio.gu.se
Wang, Ying Forskare 031-786 6333 ying.wang@gu.se
Wick, Mary Jo Professor, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 6325 mary-jo.wick@immuno.gu.se
Widlund, Per Forskare per.widlund@gu.se
Yrlid, Ulf Universitetslektor 031-786 6225 ulf.yrlid@microbio.gu.se
Zhang, Qinyu Postdoktor qinyu.zhang@gu.se
Öberg, Maria Doktorand maria.oberg@gu.se
Öhman, Lena Universitetslektor 031-786 6214 lena.ohman@microbio.gu.se

Visar 151 - 160 av 851

2017

CD4(+) regulatory T cells in gastric cancer mucosa are proliferating and express high levels of IL-10 but little TGF-β.
Bert Kindlund, Åsa Sjöling, Chakradhar Yakkala, Jenni Adamsson, Anders Janzon et al.
Gastric cancer : official journal of the International Gastric Cancer Association and the Japanese Gastric Cancer Association, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Hepatitis B virus strains from Rwandan blood donors are genetically similar and form one clade within subgenotype A1
Theogene Twagirumugabe, G. Swaibu, T. D. Walker, Magnus Lindh, J. B. Gahutu et al.
Bmc Infectious Diseases, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

2016

Intradermal immunisation using the TLR3-ligand Poly (I:C) as adjuvant induces mucosal antibody responses and protects against genital HSV-2 infection
Emilie Bardel, Remi Doucet-Ladeveze, Cyrille Mathieu, Ali M Harandi, Bertrand Dubois et al.
npj Vaccines, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2016
Artikel i vetenskaplig tidskrift

New options in Tuberculosis Care: Visions for the future are crucial for controlling the disease.
Malin Ridell
International journal of mycobacteriology, Forskningsöversiktsartikel 2016
Forskningsöversiktsartikel

An Antibody Against Triggering Receptor Expressed on Myeloid Cells 1 (TREM-1) Dampens Proinflammatory Cytokine Secretion by Lamina Propria Cells from Patients with IBD.
Siggeir Fannar Brynjólfsson, Maria K Magnusson, Philip L Kong, Teis Jensen, Joseph L Kuijper et al.
Inflammatory bowel diseases, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2016
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Identification of a Latin American-specific BabA adhesin variant through whole genome sequencing of Helicobacter pylori patient isolates from Nicaragua
Kaisa Thorell, Seyed Vali Hosseini, Rvpp Gonzales, Chatchai Chaotham, D. Y. Graham et al.
BMC Evolutionary Biology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2016
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Toxin-Based Mucosal Adjuvants
Ali M Harandi, Nils Y Lycke
Immunopotentiators in Modern Vaccines (Second Edition), Kapitel i bok 2016
Kapitel i bok

Roles and relevance of mast cells in infection and vaccination
Y. Fang, Zou Xiang
Journal of Biomedical Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2016
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Effects of conventional immunosuppressive treatment on CD244+(CD28null) and FOXP3+T cells in the inflamed muscle of patients with polymyositis and dermatomyositis
Jayesh M. Pandya, I. Loell, M. S. Hossain, M. Zong, H. Alexanderson et al.
Arthritis Research & Therapy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2016
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 151 - 160 av 851

Sidansvarig: Evelyn Vilkman|Sidan uppdaterades: 2017-08-25
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://biomedicine.gu.se/ominst/avd-for-mikrobiologi-och-immunologi/?publicationPageNumber=16&selectedTab=3&languageId=100000&disableRedirect=true&returnUrl=http%3A%2F%2Fbiomedicine.gu.se%2Fbiomedicine%2Fabout-us%2Fdepartment-of-medical-microbiology-and-immunology%2F%3Fprint%3Dtrue
Utskriftsdatum: 2020-01-29