Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Avd för mikrobiologi och immunologi

Del av Institutionen för biomedicin vid Sahlgrenska akademin

Avd för mikrobiologi och immunologi
Box 435
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 7 A
Besöksadress: Medicinaregatan 7 A, 413 90 Göteborg

Fax: 031-786 6210

Avd-/sektionschef, inst: Mary Jo Wick

Senaste publikationer

Lipid profiling of suction blister fluid: comparison of lipids in interstitial fluid and plasma
Anders K. Nilsson, Ulrika Sjöbom, Karin Christenson, Ann Hellström
Lipids in Health and Disease, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The speciation and hybridization history of the genus Salmonella
A. Criscuolo, S. Issenhuth-Jeanjean, X. Didelot, Kaisa Thorell, J. Hale et al.
Microbial Genomics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Outflanking immunodominance to target subdominant broadly neutralizing epitopes
Davide Angeletti, I. Kosik, J. J. S. Santos, W. T. Yewdell, C. M. Boudreau et al.
Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Activated Peyer's patch B cells sample antigen directly from M cells in the subepithelial dome.
Rathan Komban, Anneli Strömberg, Adi Biram, Jakob Cervin, Cristina Lebrero-Fernandez et al.
Nature communications, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Triggering MSR1 promotes JNK-mediated inflammation in IL-4-activated macrophages.
Manman Guo, Anetta Härtlova, Marek Gierliński, Alan Prescott, Josep Castellvi et al.
The EMBO journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Nontuberculous Mycobacterial Diseases in Humans
Lars-Olof Larsson, Rutger Bennet, Margareta Eriksson, Bodil Jönsson, Malin Ridell
Nontuberculous Mycobacteria (NTM) - Microbiolocical, Clinical and Geografical distribution) / Editors: Ali Akbar and Parissa Farnia, Academic Press, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Fasting breath H-2 and gut microbiota metabolic potential are associated with the response to a fermented milk product in irritable bowel syndrome
M. Derrien, J. Tap, R. Brazeilles, S. C. Portier, D. Guyonnet et al.
Plos One, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Namn Titel Telefon E-post
Karlson, Olof Amanuens olof.karlson@gu.se
Sjövall, Daniel Amanuens daniel.sjovall@gu.se
Ahluwalia, Bani Doktorand bani.ahluwalia@gu.se
Andersson, Rebecca Doktorand rebecca.andersson@gu.se
Boucher, Andrew Doktorand andrew.boucher@gu.se
Chahal, Gurdeep Doktorand gurdeep.chahal@gu.se
Gorreja, Frida Doktorand frida.gorreja@gu.se
Iribarren, Cristina Doktorand cristina.iribarren.gomez@gu.se
Kragh Petersen, Sine Doktorand sine.kragh.petersen@gu.se
Moraes Holst, Luiza Doktorand luiza.moraes.holst@gu.se
Rezapour Javareshk, Azar Sadat Doktorand azar.rezapour@gu.se
Rimkute, Inga Doktorand inga.rimkute@gu.se
Rodin, William Doktorand william.rodin@gu.se
Rîmniceanu, Cristiana Doktorand cristiana.rimniceanu@gu.se
Schneider, Kara Doktorand kara.schneider@gu.se
Szeponik, Louis Doktorand louis.szeponik@gu.se
Terrinoni, Manuela Doktorand 031-786 6237 manuela.terrinoni@gu.se
Öberg, Maria Doktorand maria.oberg@gu.se
Cervin, Jakob Doktorand/​projektassistent 031-786 6219 jakob.cervin@gu.se
Gribonika, Inta Doktorand/​projektassistent 031-786 6327 inta.gribonika@gu.se
Josefson, Rebecca Doktorand/​projektassistent rebecca.josefson@gu.se
Angeletti, Davide Forskarassistent 031-786 6324 davide.angeletti@gu.se
Bemark, Mats Forskare mats.bemark@immuno.gu.se
Brynjolfsson, Siggeir Forskare 031-786 6326 siggeir.brynjolfsson@gu.se
Harandi, Ali Forskare 031-786 6229 ali.harandi@microbio.gu.se
Jaako, Pekka Forskare pekka.jaako@gu.se
Kharazi, Shabnam Forskare shabnam.kharazi@gu.se
Lebens, Michael Forskare 031-786 6236 michael.lebens@microbio.gu.se
Lundgren, Anna Forskare 031-786 6213 anna.lundgren@microbio.gu.se
Lundin, Bror Samuel Forskare samuel.lundin@microbio.gu.se
Magnusson, Maria Forskare 031-786 5304 maria.magnusson@microbio.gu.se
Nakka, Sravya Sowdamini Forskare sravya.sowdamini.nakka@gu.se
Obudulu, Ogonna Forskare ogonna.obudulu@gu.se
Olafsdottir, Thorunn Asta Forskare 031-786 6204 thorunn.olafsdottir@gu.se
Ong, Li Ching Forskare ong.li.ching@gu.se
Raghavan, Sukanya Forskare 031-786 6246 sukanya.raghavan@microbio.gu.se
Saxena, Kanika Forskare kanika.saxena@gu.se
Widlund, Per Forskare per.widlund@gu.se
Hogmalm, Anna Forskare, biträdande anna.hogmalm@gu.se
Jeverstam, Frida Forskare, biträdande 031-786 6222 frida.jeverstam@gu.se
Kaim, Joanna Forskare, biträdande 031-786 6216 joanna.kaim@microbio.gu.se
Kalathilparambil Jayanthan, Jayalal Forskare, biträdande jayalal.kalathilparambil.jayantha@gu.se
Löfstrand, Madeleine Forskare, biträdande 031-786 6238 madeleine.lofstrand@gu.se
Sundström, Patrik Forskare, biträdande 031-786 3028 patrik.sundstrom@microbio.gu.se
Hao, Xinxin Forskningsassistent hao.xinxin@gu.se
Källgård, Susanne Forskningsingenjör 031-786 6237 susanne.kallgard@microbio.gu.se
Schön, Karin Forskningslaborant 031-786 6328 karin.schon@microbio.gu.se
Wiklund, Gudrun Forskningslaborant 031-786 6237 gudrun.wiklund@microbio.gu.se
Isaksson, Stefan Laboratorieassistent stefan.isaksson@microbio.gu.se
Sapnara, Maria Laboratorieassistent maria.sapnara@gu.se
Uhlan, Susanne Laboratorieassistent 031-786 6243 susanne.uhlan@microbio.gu.se
Nilsson, Lars-Åke Oavlönad docent 031-786 6204
Akeus, Paulina Postdoktor 031-786 6226 paulina.akeus@gu.se
Anthonydhason, Vimala Postdoktor vimala.anthonydhason@gu.se
Caër, Charles Postdoktor charles.caer@gu.se
Chawla, Srishti Postdoktor srishti.chawla@gu.se
Eisele, Anna Maria Postdoktor anna.maria.eisele.2@gu.se
Fabrikova, Daniela Postdoktor daniela.fabrikova@gu.se
Guibentif, Carolina Postdoktor carolina.guibentif@gu.se
Guibentif, Carolina Postdoktor carolina.guibentif@gu.se
Hallner, Alexander Postdoktor alexander.hallner@gu.se
Kumar, Navinder Postdoktor navinder.kumar@gu.se
Persson, Josefine Postdoktor josefine.persson@microbio.gu.se
Shashkova, Sviatlana Postdoktor sviatlana.shashkova@gu.se
Strömbeck, Anna Karolina Postdoktor anna.strombeck@microbio.gu.se
Syga, Lukasz Postdoktor lukasz.syga@gu.se
Wang, Ying Postdoktor 031-786 6333 ying.wang@gu.se
Zhang, Qinyu Postdoktor qinyu.zhang@gu.se
Bryder, David Professor david.bryder@gu.se
Cardell, Susanna Professor 031-786 6228 susanna.cardell@microbio.gu.se
Nyström, Thomas Professor 031-786 2582 thomas.nystrom@cmb.gu.se
Quiding-Järbrink, Marianne Professor 031-786 6215 marianne.quiding-jarbrink@microbio.gu.se
Wick, Mary Jo Professor, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 6325 mary-jo.wick@immuno.gu.se
Ridell, Malin Professor emerita 031-786 6203 malin.ridell@microbio.gu.se
Hanson, Lars Å. Professor emeritus 031-342 49 16 lars.a.hanson@immuno.gu.se
Lycke, Nils Professor/​överläkare 031-786 6321 nils.lycke@microbio.gu.se
Holmgren, Jan Seniorforskare 031-786 6201 jan.holmgren@microbio.gu.se
Svennerholm, Ann-Mari Seniorforskare 031-786 6202 ann-mari.svennerholm@microbio.gu.se
Yrlid, Ulf Universitetslektor 031-786 6225 ulf.yrlid@microbio.gu.se
Öhman, Lena Universitetslektor 031-786 6214 lena.ohman@microbio.gu.se
Svitorka Hartlova, Anetta Universitetslektor, biträdande 031-786 6241 anetta.hartlova@gu.se

Visar 1 - 10 av 822

2019

Lipid profiling of suction blister fluid: comparison of lipids in interstitial fluid and plasma
Anders K. Nilsson, Ulrika Sjöbom, Karin Christenson, Ann Hellström
Lipids in Health and Disease, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The speciation and hybridization history of the genus Salmonella
A. Criscuolo, S. Issenhuth-Jeanjean, X. Didelot, Kaisa Thorell, J. Hale et al.
Microbial Genomics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Outflanking immunodominance to target subdominant broadly neutralizing epitopes
Davide Angeletti, I. Kosik, J. J. S. Santos, W. T. Yewdell, C. M. Boudreau et al.
Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Activated Peyer's patch B cells sample antigen directly from M cells in the subepithelial dome.
Rathan Komban, Anneli Strömberg, Adi Biram, Jakob Cervin, Cristina Lebrero-Fernandez et al.
Nature communications, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Triggering MSR1 promotes JNK-mediated inflammation in IL-4-activated macrophages.
Manman Guo, Anetta Härtlova, Marek Gierliński, Alan Prescott, Josep Castellvi et al.
The EMBO journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Nontuberculous Mycobacterial Diseases in Humans
Lars-Olof Larsson, Rutger Bennet, Margareta Eriksson, Bodil Jönsson, Malin Ridell
Nontuberculous Mycobacteria (NTM) - Microbiolocical, Clinical and Geografical distribution) / Editors: Ali Akbar and Parissa Farnia, Academic Press, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Fasting breath H-2 and gut microbiota metabolic potential are associated with the response to a fermented milk product in irritable bowel syndrome
M. Derrien, J. Tap, R. Brazeilles, S. C. Portier, D. Guyonnet et al.
Plos One, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 822

Sidansvarig: Chatrine Butler|Sidan uppdaterades: 2017-08-25
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://biomedicine.gu.se/ominst/avd-for-mikrobiologi-och-immunologi/?sortBy=employmentPosition,lastName,firstName&selectedTab=2&languageId=100000&disableRedirect=true&returnUrl=http%3A%2F%2Fbiomedicine.gu.se%2Fbiomedicine%2Fabout-us%2Fdepartment-of-medical-microbiology-and-immunology%2F%3Fprint%3Dtrue
Utskriftsdatum: 2019-09-22