Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Avd för mikrobiologi och immunologi

Del av Institutionen för biomedicin vid Sahlgrenska akademin

Avd för mikrobiologi och immunologi
Box 435
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 7 A
Besöksadress: Medicinaregatan 7 A, 413 90 Göteborg

Fax: 031-786 6210

Avd-/sektionschef, inst: Mary Jo Wick

Senaste publikationer

Hepatitis E virus genotype 3 strains and a plethora of other viruses detected in raw and still in tap water.
Hao Wang, Inger Kjellberg, Per Sikora, Henrik Rydberg, Magnus Lindh et al.
Water research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Regulation of gut IgA induction by helper T cells
Inta Gribonika
Göteborgs universitet, Doktorsavhandling 2019
Doktorsavhandling

Guidelines for the use of flow cytometry and cell sorting in immunological studies (second edition)
A. Cossarizza, H. D. Chang, A. Radbruch, A. Acs, D. Adam et al.
European Journal of Immunology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Namn Titel Telefon E-post
Agbajogu, Christopher Forskare, biträdande christopher.agbajogu@gu.se
Ahluwalia, Bani Doktorand bani.ahluwalia@gu.se
Akeus, Paulina Postdoktor 031-786 6226 paulina.akeus@gu.se
Andersson, Rebecca Doktorand rebecca.andersson@gu.se
Angeletti, Davide Forskarassistent 031-786 6324 davide.angeletti@gu.se
Anthonydhason, Vimala Postdoktor vimala.anthonydhason@gu.se
Bemark, Mats Forskare mats.bemark@immuno.gu.se
Boucher, Andrew Doktorand andrew.boucher@gu.se
Bryder, David Professor david.bryder@gu.se
Brynjolfsson, Siggeir Forskare 031-786 6326 siggeir.brynjolfsson@gu.se
Cardell, Susanna Professor 031-786 6228 susanna.cardell@microbio.gu.se
Caër, Charles Postdoktor charles.caer@gu.se
Chahal, Gurdeep Doktorand gurdeep.chahal@gu.se
Chawla, Srishti Postdoktor srishti.chawla@gu.se
Dutta, Nikita Doktorand nikita.dutta@gu.se
Fabrik, Ivo Postdoktor ivo.fabrik@gu.se
Fabrikova, Daniela Postdoktor daniela.fabrikova@gu.se
Gorreja, Frida Doktorand frida.gorreja@gu.se
Gribonika, Inta Doktorand/​projektassistent 031-786 6327 inta.gribonika@gu.se
Guibentif, Carolina Postdoktor carolina.guibentif@gu.se
Guibentif, Carolina Postdoktor carolina.guibentif@gu.se
Hallner, Alexander Postdoktor alexander.hallner@gu.se
Hanson, Lars Å. Professor emeritus 031-342 49 16 lars.a.hanson@immuno.gu.se
Hao, Xinxin Forskningsassistent hao.xinxin@gu.se
Harandi, Ali Forskare 031-786 6229 ali.harandi@microbio.gu.se
Hogmalm, Anna Forskare, biträdande anna.hogmalm@gu.se
Holmgren, Jan Seniorforskare 031-786 6201 jan.holmgren@microbio.gu.se
Iribarren, Cristina Doktorand cristina.iribarren.gomez@gu.se
Isaksson, Stefan Laboratorieassistent stefan.isaksson@microbio.gu.se
Jaako, Pekka Forskare pekka.jaako@gu.se
Jeverstam, Frida Forskare, biträdande 031-786 6222 frida.jeverstam@gu.se
Josefson, Rebecca Doktorand/​projektassistent rebecca.josefson@gu.se
Kaim, Joanna Forskare, biträdande 031-786 6216 joanna.kaim@microbio.gu.se
Kalathilparambil Jayanthan, Jayalal Forskare, biträdande jayalal.kalathilparambil.jayantha@gu.se
Karlson, Olof Amanuens olof.karlson@gu.se
Kharazi, Shabnam Forskare shabnam.kharazi@gu.se
Kragh Petersen, Sine Doktorand sine.kragh.petersen@gu.se
Kumar, Navinder Postdoktor navinder.kumar@gu.se
Källgård, Susanne Forskningsingenjör 031-786 6237 susanne.kallgard@microbio.gu.se
Lebens, Michael Forskare 031-786 6236 michael.lebens@microbio.gu.se
Lundgren, Anna Forskare 031-786 6213 anna.lundgren@microbio.gu.se
Lundin, Bror Samuel Forskare samuel.lundin@microbio.gu.se
Lycke, Nils Professor/​överläkare 031-786 6321 nils.lycke@microbio.gu.se
Löfstrand, Madeleine Forskare, biträdande 031-786 6238 madeleine.lofstrand@gu.se
Magnusson, Maria Forskare 031-786 5304 maria.magnusson@microbio.gu.se
Moraes Holst, Luiza Doktorand luiza.moraes.holst@gu.se
Nakka, Sravya Sowdamini Forskare sravya.sowdamini.nakka@gu.se
Nilsson, Lars-Åke Oavlönad docent 031-786 6204
Nyström, Thomas Professor 031-786 2582 thomas.nystrom@cmb.gu.se
Obudulu, Ogonna Forskare ogonna.obudulu@gu.se
Olafsdottir, Thorunn Asta Forskare 031-786 6204 thorunn.olafsdottir@gu.se
Ong, Li Ching Forskare ong.li.ching@gu.se
Persson, Josefine Postdoktor josefine.persson@microbio.gu.se
Quiding-Järbrink, Marianne Professor 031-786 6215 marianne.quiding-jarbrink@microbio.gu.se
Rezapour Javareshk, Azar Sadat Doktorand azar.rezapour@gu.se
Ridell, Malin Professor emerita 031-786 6203 malin.ridell@microbio.gu.se
Rimkute, Inga Doktorand inga.rimkute@gu.se
Rodin, William Doktorand william.rodin@gu.se
Rîmniceanu, Cristiana Doktorand cristiana.rimniceanu@gu.se
Sapnara, Maria Laboratorieassistent maria.sapnara@gu.se
Saxena, Kanika Forskare kanika.saxena@gu.se
Schneider, Kara Doktorand kara.schneider@gu.se
Schön, Karin Forskningslaborant 031-786 6328 karin.schon@microbio.gu.se
Shashkova, Sviatlana Postdoktor sviatlana.shashkova@gu.se
Sjövall, Daniel Amanuens daniel.sjovall@gu.se
Strömbeck, Anna Karolina Postdoktor anna.strombeck@microbio.gu.se
Sundström, Patrik Forskare, biträdande 031-786 3028 patrik.sundstrom@microbio.gu.se
Svennerholm, Ann-Mari Seniorforskare 031-786 6202 ann-mari.svennerholm@microbio.gu.se
Svitorka Hartlova, Anetta Universitetslektor, biträdande 031-786 6241 anetta.hartlova@gu.se
Syga, Lukasz Postdoktor lukasz.syga@gu.se
Szeponik, Louis Doktorand louis.szeponik@gu.se
Terrinoni, Manuela Doktorand 031-786 6237 manuela.terrinoni@gu.se
Uhlan, Susanne Laboratorieassistent 031-786 6243 susanne.uhlan@microbio.gu.se
Wang, Ying Forskare 031-786 6333 ying.wang@gu.se
Wick, Mary Jo Professor, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 6325 mary-jo.wick@immuno.gu.se
Widlund, Per Forskare per.widlund@gu.se
Yrlid, Ulf Universitetslektor 031-786 6225 ulf.yrlid@microbio.gu.se
Zhang, Qinyu Postdoktor qinyu.zhang@gu.se
Öberg, Maria Doktorand maria.oberg@gu.se
Öhman, Lena Universitetslektor 031-786 6214 lena.ohman@microbio.gu.se

Visar 31 - 40 av 845

2019

Outflanking immunodominance to target subdominant broadly neutralizing epitopes
Davide Angeletti, I. Kosik, J. J. S. Santos, W. T. Yewdell, C. M. Boudreau et al.
Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Activated Peyer's patch B cells sample antigen directly from M cells in the subepithelial dome.
Rathan Komban, Anneli Strömberg, Adi Biram, Jakob Cervin, Cristina Lebrero-Fernandez et al.
Nature communications, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Triggering MSR1 promotes JNK-mediated inflammation in IL-4-activated macrophages.
Manman Guo, Anetta Härtlova, Marek Gierliński, Alan Prescott, Josep Castellvi et al.
The EMBO journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Nontuberculous Mycobacterial Diseases in Humans
Lars-Olof Larsson, Rutger Bennet, Margareta Eriksson, Bodil Jönsson, Malin Ridell
Nontuberculous Mycobacteria (NTM) - Microbiolocical, Clinical and Geografical distribution) / Editors: Ali Akbar and Parissa Farnia, Academic Press, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Osteoporosis and skeletal dysplasia caused by pathogenic variants in SGMS2
M. Pekkinen, P. A. Terhal, L. D. Botto, Petra Henning, R. E. Makitie et al.
Jci Insight, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Colonization factors among enterotoxigenic Escherichia coli isolates from children with moderate-to-severe diarrhea and from matched controls in the Global Enteric Multicenter Study (GEMS)
R. M. Vidal, K. Muhsen, S. M. Tennant, Ann-Mari Svennerholm, S. O. Sow et al.
Plos Neglected Tropical Diseases, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Promotion or Suppression of Murine Intestinal Polyp Development by iNKT Cell Directed Immunotherapy
Ying Wang, Sai Kiran Sedimbi, Linda Löfbom, G. S. Besra, S. A. Porcelli et al.
Frontiers in Immunology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 31 - 40 av 845

Sidansvarig: Chatrine Butler|Sidan uppdaterades: 2017-08-25
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?