Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Avd för mikrobiologi och immunologi

Del av Institutionen för biomedicin vid Sahlgrenska akademin

Avd för mikrobiologi och immunologi
Box 435
405 30 Göteborg
Leveransadress: Medicinaregatan 7 A
Besöksadress: Medicinaregatan 7 A, 413 90 Göteborg

Fax: 031-786 6210

Prefekt: Sven Enerbäck

Senaste publikationer

Adjuvants Enhance the Induction of Germinal Center and Antibody Secreting Cells in Spleen and Their Persistence in Bone Marrow of Neonatal Mice
A. A. A. Pind, M. Dubik, S. Thorsdottir, A. Meinke, A. M. Harandi et al.
Frontiers in Immunology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A human antithrombin isoform dampens inflammatory responses and protects from organ damage during bacterial infection
P. Papareddy, M. Rossnagel, F. D. Hollwedel, G. Kilic, S. Veerla et al.
Nature Microbiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Cathelicidin Contributes to the Restriction of Leishmania in Human Host Macrophages
P. Crauwels, E. Bank, B. Walber, Ulf Alexander Wenzel, B. Agerberth et al.
Frontiers in Immunology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Repotrectinib (TPX-0005), effectively reduces growth of ALK driven neuroblastoma cells.
Diana Lizeth Cervantes-Madrid, Joanna Szydzik, Marcus Borenäs, Mats Bemark, Jean Cui et al.
Scientific reports, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Namn Titel Telefon E-post
Azzouz, Mehjar Amanuens mehjar.azzouz@gu.se
Karlson, Olof Amanuens olof.karlson@gu.se
Sjövall, Daniel Amanuens daniel.sjovall@gu.se
Ahluwalia, Bani Doktorand bani.ahluwalia@gu.se
Alfredsson, Johannes Doktorand johannes.alfredsson@gu.se
Andersson, Rebecca Doktorand rebecca.andersson@gu.se
Boucher, Andrew Doktorand andrew.boucher@gu.se
Chahal, Gurdeep Doktorand gurdeep.chahal@gu.se
Dutta, Nikita Doktorand nikita.dutta@gu.se
Gorreja, Frida Doktorand frida.gorreja@gu.se
Iribarren, Cristina Doktorand cristina.iribarren.gomez@gu.se
Kragh Petersen, Sine Doktorand sine.kragh.petersen@gu.se
Moraes Holst, Luiza Doktorand luiza.moraes.holst@gu.se
Rezapour Javareshk, Azar Sadat Doktorand azar.rezapour@gu.se
Rodin, William Doktorand william.rodin@gu.se
Rîmniceanu, Cristiana Doktorand cristiana.rimniceanu@gu.se
Schneider, Kara Doktorand kara.schneider@gu.se
Szeponik, Louis Doktorand louis.szeponik@gu.se
Terrinoni, Manuela Doktorand 031-786 6237 manuela.terrinoni@gu.se
Öberg, Maria Doktorand maria.oberg@gu.se
Josefson, Rebecca Doktorand/​projektassistent rebecca.josefson@gu.se
Angeletti, Davide Forskarassistent 031-786 6324 davide.angeletti@gu.se
Bemark, Mats Forskare mats.bemark@immuno.gu.se
Brynjolfsson, Siggeir Forskare 031-786 6326 siggeir.brynjolfsson@gu.se
Caër, Charles Forskare charles.caer@gu.se
Harandi, Ali Forskare 031-786 6229 ali.harandi@microbio.gu.se
Jaako, Pekka Forskare pekka.jaako@gu.se
Kharazi, Shabnam Forskare shabnam.kharazi@gu.se
Lebens, Michael Forskare 031-786 6236 michael.lebens@microbio.gu.se
Lundgren, Anna Forskare 031-786 6213 anna.lundgren@microbio.gu.se
Lundin, Bror Samuel Forskare samuel.lundin@microbio.gu.se
Magnusson, Maria Forskare 031-786 5304 maria.magnusson@microbio.gu.se
Mottram, Lynda Forskare lynda.mottram@gu.se
Nakka, Sravya Sowdamini Forskare sravya.sowdamini.nakka@gu.se
Obudulu, Ogonna Forskare ogonna.obudulu@gu.se
Olafsdottir, Thorunn Asta Forskare 031-786 6204 thorunn.olafsdottir@gu.se
Ong, Li Ching Forskare ong.li.ching@gu.se
Saxena, Kanika Forskare kanika.saxena@gu.se
Strömbeck, Anna Karolina Forskare anna.strombeck@microbio.gu.se
Wang, Ying Forskare 031-786 6333 ying.wang@gu.se
Widlund, Per Forskare per.widlund@gu.se
Emmanouilidi, Aikaterini Forskare, biträdande aikaterini.emmanouilidi@gu.se
Hogmalm, Anna Forskare, biträdande anna.hogmalm@gu.se
Jeverstam, Frida Forskare, biträdande 031-786 6222 frida.jeverstam@gu.se
Kaim, Joanna Forskare, biträdande 031-786 6216 joanna.kaim@microbio.gu.se
Kalathilparambil Jayanthan, Jayalal Forskare, biträdande jayalal.kalathilparambil.jayantha@gu.se
Löfstrand, Madeleine Forskare, biträdande 031-786 6238 madeleine.lofstrand@gu.se
Maasfeh, Lujain Forskare, biträdande lujain.maasfeh@gu.se
Sundström, Patrik Forskare, biträdande 031-786 3028 patrik.sundstrom@microbio.gu.se
Hao, Xinxin Forskningsassistent hao.xinxin@gu.se
Källgård, Susanne Forskningsingenjör 031-786 6237 susanne.kallgard@microbio.gu.se
Schön, Karin Forskningslaborant 031-786 6328 karin.schon@microbio.gu.se
Isaksson, Stefan Laboratorieassistent stefan.isaksson@microbio.gu.se
Sapnara, Maria Laboratorieassistent maria.sapnara@gu.se
Uhlan, Susanne Laboratorieassistent 031-786 6243 susanne.uhlan@microbio.gu.se
Nilsson, Lars-Åke Oavlönad docent 031-786 6204
Akeus, Paulina Postdoktor 031-786 6226 paulina.akeus@gu.se
Anthonydhason, Vimala Postdoktor vimala.anthonydhason@gu.se
Chawla, Srishti Postdoktor srishti.chawla@gu.se
Fabrik, Ivo Postdoktor ivo.fabrik@gu.se
Fabrikova, Daniela Postdoktor daniela.fabrikova@gu.se
Guibentif, Carolina Postdoktor carolina.guibentif@gu.se
Guibentif, Carolina Postdoktor carolina.guibentif@gu.se
Kumar, Navinder Postdoktor navinder.kumar@gu.se
Persson, Josefine Postdoktor josefine.persson@microbio.gu.se
Rose Mathew, Nimitha Postdoktor nimitha.mathew@gu.se
Shashkova, Sviatlana Postdoktor sviatlana.shashkova@gu.se
Syga, Lukasz Postdoktor lukasz.syga@gu.se
Zhang, Qinyu Postdoktor qinyu.zhang@gu.se
Bryder, David Professor david.bryder@gu.se
Cardell, Susanna Professor 031-786 6228 susanna.cardell@microbio.gu.se
Enerbäck, Sven Professor, Prefekt 031-786 3334 sven.enerback@medgen.gu.se
Nyström, Thomas Professor 031-786 2582 thomas.nystrom@cmb.gu.se
Quiding-Järbrink, Marianne Professor 031-786 6215 marianne.quiding-jarbrink@microbio.gu.se
Wick, Mary Jo Professor, Avd-/​sektionschef, inst 031-786 6325 mary-jo.wick@immuno.gu.se
Ridell, Malin Professor emerita 031-786 6203 malin.ridell@microbio.gu.se
Hanson, Lars Å. Professor emeritus 031-342 49 16 lars.a.hanson@immuno.gu.se
Lycke, Nils Professor/​överläkare 031-786 6321 nils.lycke@microbio.gu.se
Holmgren, Jan Seniorforskare 031-786 6201 jan.holmgren@microbio.gu.se
Svennerholm, Ann-Mari Seniorforskare 031-786 6202 ann-mari.svennerholm@microbio.gu.se
Yrlid, Ulf Universitetslektor 031-786 6225 ulf.yrlid@microbio.gu.se
Öhman, Lena Universitetslektor 031-786 6214 lena.ohman@microbio.gu.se
Svitorka Hartlova, Anetta Universitetslektor, biträdande 031-786 6241 anetta.hartlova@gu.se

Visar 81 - 90 av 851

2018

Biomarkers of Cutaneous Leishmaniasis
F. Bahrami, Ali M Harandi, S. Riafati
Frontiers in Cellular and Infection Microbiology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Heart rate variability characteristics of patients with irritable bowel syndrome and associations with symptoms
Annikka Polster, Peter Friberg, Veronica Gunterberg, Lena Öhman, B. Le Neve et al.
Neurogastroenterology and Motility, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

High doses of Antisecretory Factor stop diarrhea fast without recurrence for six weeks post treatment
S. Zaman, K. Aamir, Lars Åke Hanson, Stefan Lange
International Journal of Infectious Diseases, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Fucosylated Molecules Competitively Interfere with Cholera Toxin Binding to Host Cells.
Amberlyn M Wands, Jakob Cervin, He Huang, Ye Zhang, Gyusaang Youn et al.
ACS infectious diseases, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

GM1 ganglioside-independent intoxication by Cholera toxin
Jakob Cervin, Amberlyn M Wands, Anna Casselbrant, Han Wu, Soumya Krishnamurthy et al.
PLoS Pathogens, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Immunopathogenesis of inflammatory bowel disease and mechanisms of biological therapies
Bani Ahluwalia, Luiza Moraes, Maria K Magnusson, Lena Öhman
Scandinavian Journal of Gastroenterology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

ADP-ribosylating enterotoxins as vaccine adjuvants
Nils Y Lycke, Cristina Lebrero-Fernandez
Current opinion in pharmacology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 81 - 90 av 851

Sidansvarig: Evelyn Vilkman|Sidan uppdaterades: 2017-08-25
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://biomedicine.gu.se/ominst/avd-for-mikrobiologi-och-immunologi/?tipFriend=true&tipUrl=http%3A%2F%2Fbiomedicine.gu.se%2Fominst%2Favd-for-mikrobiologi-och-immunologi%2F%3FtipFriend%3Dtrue%26tipUrl%3Dhttp%253A%252F%252Fbiomedicine.gu.se%252Fominst%252Favd-for-mikrobiologi-och-immunologi%252F%253FpublicationPageNumber%253D9%2526selectedTab%253D3%2526sortBy%253DemploymentPosition%252ClastName%252CfirstName%2526languageId%253D100000%2526disableRedirect%253Dtrue%2526returnUrl%253Dhttp%25253A%25252F%25252Fbiomedicine.gu.se%25252Fbiomedicine%25252Fabout-us%25252Fdepartment-of-medical-microbiology-and-immunology%25252F%25253Fprint%25253Dtrue%2526print%253Dtrue%26publicationPageNumber%3D9%26selectedTab%3D3%26sortBy%3DemploymentPosition%2ClastName%2CfirstName%26languageId%3D100000%26disableRedirect%3Dtrue%26returnUrl%3Dhttp%253A%252F%252Fbiomedicine.gu.se%252Fbiomedicine%252Fabout-us%252Fdepartment-of-medical-microbiology-and-immunology%252F%253Fprint%253Dtrue%26print%3Dtrue&publicationPageNumber=9&selectedTab=3&sortBy=employmentPosition,lastName,firstName&languageId=100000&disableRedirect=true&returnUrl=http%3A%2F%2Fbiomedicine.gu.se%2Fbiomedicine%2Fabout-us%2Fdepartment-of-medical-microbiology-and-immunology%2F%3Fprint%3Dtrue
Utskriftsdatum: 2020-01-21